Site icon NewsIT

Euroleague: Η τρομερή Ζενίτ τέλειωσε το σερί της Εφές (video)

21.01.2021 | 21:45

Ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, η Ζενίτ επικράτησε με 85-78 της Αναντολού Εφές, στην Αγία Πετρούπολη, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Euroleague.

Σε τροχιά τετράδας παραμένει η Ζενίτ που ανέβασε το ρεκόρ της σε 13-6 διακόπτωντας το σερί τριών νικών της Εφές που υποχώρησε στο 11-10. Οι επτά περισσότερες ασίστ και η πολυφωνία στην επίθεση αποδείχτηκαν «κλειδιά» στη νίκη της ρωσικής ομάδας, καθώς και η πιεστική άμυνα στους σκόρερ της Εφές στο πρώτο ημίχρονο. Οι Τόμας, Χόλινς, Γκουντάιτις, Μπάρον, Πάνγκις και Πονίτκα ήταν διψήφιοι από την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ που έφτασε σε μια δεύτερη διαδοχική νίκη και 14η σε σύνολο 20 αγώνων, παραμένοντας στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Ο τουρκικός σύλλογος «ξύπνησε» αργά, ξεκίνησε στην 3η περίοδο την προσπάθεια για ανατροπή, αλλά παρά την αγωνιστική άνοδο των Βασίλιε Μίτσιτς και Σέιν Λάρκιν δεν μπόρεσε να την ολοκληρώσει.

Zenit St Petersburg - Anadolu Efes Istanbul Highlights | Turkish Airlines EuroLeague, RS Round 21