Site icon NewsIT

Euroleague: Η Ζαλγκίρις Κάουνας σταμάτησε την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα με 91-84

11.03.2022 | 22:14

Η πρωτοπόρος της Euroleague, Μπαρτσελόνα, ηττήθηκε στο Κάουνας από τη Ζαλγκίρις με 91-84, κάνοντας ένα “καταστροφικό” τέταρτο δεκάλεπτο, στο ματς της 29ης αγωνιστικής.

Οι Καταλανοί είδαν τους Λιθουανούς να ανατρέπουν εύκολα το -7 του 30′ και να πανηγυρίζουν μία σπουδαία νίκη επί του πρώην προπονητή τους, Σαρούνας Γιασικεβίτσιους.

Ο άλλοτε παίκτης του Παναθηναϊκού, Λούκας Λεκαβίτσιους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 22 πόντους, ενώ 18 πόντους πέτυχε ο Λοβέρν και 16 πόντους ο Ουλανόβας, με εξαιρετικό σε άμυνα και επίθεση και τον Γκιφάι.

Ο Μίροτιτς είχε 26 πόντους και 7 ριμπάουντ για την Μπαρτσελόνα, αλλά υπέπεσε και σε 7 λάθη, πολλά εκ των οποίων στα τελευταία κρίσιμα λεπτά. Έξι πόντους με 9 ασίστ είχε ο Νικ Καλάθης.

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 35-35, 56-63, 91-84

Τα στατιστικά των παικτών

Ζαλγκίρις Κάουνας (Ζντοβτς): Γουέμπστερ 2, Μπάζεβιτς 2, Λεκαβίτσιους 22 (4/7 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Νίμπο 8 (4/4 δίποντα), Μινιότας 2, Γιανκούνας, Μιλάκνις 7 (1/6 σουτ), Στρέλνιεκς (0/6 σουτ), Γκιφάι 14 (1), Λοβέρν 18 (5/9 δίποντα, 8/9 βολές, 4 ριμπάουντ), Ουλάνοβας 16 (1 τρίποντο, 6/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα)

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 2, Έξουμ 4 (1), Σανλί (8 ριμπάουντ), Μαρτίνεθ, Σμιτς 2, Χέιζ 2, Λαπροβίτολα 16 (2), Αμπρίνες, Κούριτς 15 (4/5 τρίποντα), Γιοκουμπάιτις 11 (2), Μίροτιτς 26 (4/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 9/10 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 7 λάθη), Καλάθης 6 (9 ασίστ)

Red hot Zalgiris rallies to beat Barcelona! | Round 29, Highlights | Turkish Airlines EuroLeague