Τετάρτη, 16 Οκτ.

Euroleague, Μονακό – Παναθηναϊκός 75-63: «Ξυπόλυτοι» στο Πριγκιπάτο οι «πράσινοι»

ΦΩΤΟ Intime

Ο Παναθηναϊκός ήταν τραγικός στην επίθεση και ηττήθηκε με 75-63 από τη Μονακό στην πρεμιέρα της Euroleague, δείχνοντας μεγάλο έλλειμμα ποιότητας και έχοντας σε πολύ κακή βραδιά τον Κέντρικ Πέρι.

Ο Αμερικανός γκαρντ είχε 0/10 σουτ και τρία λάθη, με αποτέλεσμα οι “πράσινοι” να αγωνιστούν ουσιαστικά χωρίς πλέι μέικερ στην αναμέτρηση και τον Παπαπέτρου μοναδική “απειλή” σε όλο το ματς (16 πόντους, 6 ριμπάουντ).

Δείτε εδώ το LIVE του αγώνα

Το Τριφύλλι προβλημάτισε έτσι με την εικόνα του κόντρα στη νεοφώτιστη ομάδα του Πριγκιπάτου, η οποία βρήκε πολλούς πρωταγωνιστές και μπήκε με το… δεξί στην κορυφαία διοργάνωση της Ευρώπης.

Με τον Μάικ Τζέιμς να πετυχαίνει πέντε γρήγορους πόντους, η Μονακό μπήκε από την αρχή μπροστά στο σκορ. Ο Μοτεγιούνας πήρε τη σκυτάλη με 4 πόντους, ασίστ, τάπα και δύο επιθετικά ριμπάουντ στη συνέχεια και έτσι ήρθε το 9-4. Ο Παπαπέτρου μείωσε για τον Παναθηναϊκό, αλλά οι Γάλλοι συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση. Η είσοδος του Μέικον βελτίωσε την επίθεση του Τριφυλλιού και έφερε το 15-14, για να κλείσουν το δεκάλεπτο με ένα μικρό σερί οι Μονεγάσκοι για το 22-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Πρίφτη “έσφιξε” την άμυνά της, αλλά ο Πέρι ήταν αρνητικός, όπως και ο Νέντοβιτς που πέρασε στη θέση του λίγο αργότερα. Η διαφορά έφθασε έτσι και στο +13 για τη Μονακό (30-17). Ο Παπαπέτρου είχε πια τους μισούς πόντους της ομάδας του, η οποία τελείωσε το ημίχρονο με μόλις μία ασίστ και με σκορ 38-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Ο Πέρι συνέχισε να είναι εκτός αγώνα και ο Πρίφτης δεν έβρισκε δεύτερη λύση στην επίθεση πλην του αρχηγού Παπαπέτρου. Με την άμυνα να συνεχίζει να “κρατάει” όμως λόγω Γουάιτ και Σαντ Ρος κυρίως, το σκορ παρέμεινε στα ίδια επίπεδα και έκλεισε με 56-44 στο 30′.

Ακολούθησε όμως η απόλυτη “κατάρρευση” από τον Παναθηναϊκό. Μη βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, οι “πράσινοι” άρχισαν να κάνουν λάθη και στην άμυνα, με αποτέλεσμα οι Μονεγάσκοι να βρουν εύκολα καλάθια τόσο από μακριά, όσο και από κοντά, με τον Άντζουσιτς να δίνει “εκτοξεύει” τη διαφορά και πάνω από τους 20 πόντους. Το τελικό 75-63 είναι “κολακευτικό” για τους “πράσινους”, αφού ένα μικρό κρεσέντο από τον Μέικον “μάζεψε” το σκορ.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε έτσι πολύ άσχημα τη σεζόν στη Euroleague και “φώναξε” ότι χρειάζεται ενίσχυση στα γκαρντ, ενώ αντίθετα η Μονακό προσέφερε αισιοδοξία στους οπαδούς της για κάτι καλύτερο από μία απλή πρώτη συμμετοχή στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 38-28, 56-44, 75-63

Τα στατιστικά των παικτών

Μονακό (Μίτροβιτς): Λι 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Βέστερμαν 8 (1), Τόμας 5 (1), Ντιαλό 2, Μότουμ, Μπουτσιέλ, Μοτιεγιούνας 10 (5/8 δίποντα), Ουαταρά, Φαγιέ 2, Άντζουσιτς 17 (1/4 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 3/5 βολές), Χολ 10 (5/7 δίποντα), Τζέιμς 11 (1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα).
Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Πέρι (0/10 σουτ), Μέικον 13 (3/5 τρίποντα), Παπαγιάννης 8 (4/9 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 16 (7/13 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Κασελάκης 4, Γουάιτ 4, Φλόιντ 8 (6 ριμπάουντ), Νέντοβιτς (0/7 σουτ), Έβανς 4, Σαντ Ρος 6 (1).