Πέμπτη, 10 Οκτ.

Euroleague: Πάρτι με φόντο το Final-4 και καλεσμένη τη Μπάγερν έστησε η Αρμάνι

Η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε 80-69 της Μπάγερν Μονάχου σε ένα ματς… μονόλογο για τους Ιταλούς οι οποίοι πλέον απέχουν μία νίκη από το Final-4 της Euroleague στην Κολωνία. Έξαλλος ο Αντρέα Τρινκέρι με την εμφάνιση της ομάδας του και την διαιτιτική τριάδα, αποβλήθηκε από τον πάγκο με 2 τεχνικές ποινές.

Κυριάρχη από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης με την Μπάγερν ήταν η Αρμάνι Μιλάνο, που ισοπέδωσε τους Βαυαρούς, αφού μετά την εντυπωσιακή πρώτη περίοδο, που πραγματοποίησε σερί 20-0 και προηγήθηκε 20-5, εκτόξευσε τη διαφορά ακόμα και στο +22 (40-18) αφήνοντας τους φιλοξενούμενους σε ρόλο κομπάρσου. Πλέον με μία νίκη στο Μόναχο οι Μιλανέζοι εξασφαλίζουν τη συμμτοχή τους στο Final-4 της Κολωνίας.

Click4More: Euroleague: Επίδειξη δύναμη για την Εφές που ετοιμάζει «σκούπα» για την Ρεάλ

Πρώτος σκόρερ της Αρμάνι ήταν ο Πάντερ με 20 πόντους, με τον Ροντρίγκεθ να είχε 13π. και τον Σιλντς 12π.
Από την ομάδα του Τρινκιέρι, ο οποίος αποβλήθηκε με δύο τεχνικές στο 29’, ξεχώρισε ο Μπόλντγουιν με 23 πόντους, ενώ από 11π. είχαν οι Ρέινολντς, Λούτσιτς και Γκιστ.