Site icon NewsIT

Euroleague, Ρεάλ Μαδρίτης – Παναθηναϊκός 88-65: Συντριβή στην Ισπανία για το «τριφύλλι»

15.10.2021 | 23:57

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε 88-65 στην Ισπανία από την Ρεάλ Μαδρίτης για την 4η αγωνιστική της Euroleague και πλέον έχει ρεκόρ 1-3 στη διοργάνωση.

Έχοντας μικρές… εκλάμψεις αλλά χωρίς ποτέ να καταφέρει να μπει ουσιαστικά στο ματς, ο Παναθηναϊκός συνετρίβη στην Ισπανία από την Ρεάλ Μαδρίτης.. Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν 88-65 από τη Ρεάλ, για την 4η αγωνιστική της Euroleague, βλέποντας το ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 1-3, τη στιγμή που η «Βασίλισσα» με συντήρηση δυνάμεων πανηγύριζε τη δεύτερη διαδοχική νίκη της και τρίτη στο σύνολο.

Oι ψηλοί της Ρεάλ έκαναν τη διαφορά με τον Ταβάρες να μετράει 17 πόντους και 9 ριμπάουντ, τον Γιαμπουσέλε 14 πόντους και 7 ριμπάουντ και τον Αμπάλντε 16 πόντους. Για το «τριφύλλι» ξεχώρισε ο Μέικον με 18 πόντους (6/12 σουτ), με τους Παπαγιάννη και Πέρι να προσθέτουν από 12 και 10 πόντους αντίστοιχα.

To ματς

Η Ρεάλ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς αποφασισμένη να μην αφήσει περιθώρια στον Παναθηναϊκό, ο οποίος με ένα τρίποντο του Μέικον μείωσε σε 4-3, αλλά μετά έχασε κάθε επαφή με το σκορ. Η «βασίλισσα» χτυπώντας με κάθε τρόπο επιθετικά ανέβασε τη διαφορά στο +14 (17-3), την ώρα που οι «πράσινοι» δεν έδειχναν να «ξυπνούν» με… τίποτα. Κάποιες επιθετικές εξάρσεις του Μέικον έδωσαν πνοή στο «τριφύλλι» με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει ωστόσο με buzzer beater τρίποντο του Γιουλ και το σκορ στο 30-18.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την Ρεάλ να πετυχαίνει τρίποντο και μετά «έσβησαν οι διακόπτες». Οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε ρεσιτάλ αστοχίας με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει το πρώτο του καλάθι μετά από 6 ολόκληρα λεπτά δια χειρός Μέικον και τη διαφορά να παραμένει στους 12 (42-10) με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με το… καλημέρα της τρίτης περιόδου, η περιφερειακή άμυνα του Παναθηναϊκού έφερε αποτελέσματα, τη στιγμή που στην επίθεση Ουάιτ και Μέικον ροκάνισαν τη διαφορά, φτάνοντας την ακόμη και στο -8 (47-39 στο 25΄). Ωστόσο, οι Ισπανοί τροφοδότησαν τους Ταβάρες και Γιαμπουσέλε μέσα στην αντίπαλη ρακέτα και γρήγορα η Ρεάλ «οικοδόμησε» ξανά διαφορά ασφαλείας (53-39 στο 27΄). Κάποιες ατομικές προσπάθειες του Μέικον κράτησαν ζωντανό το όνειρο της ανατροπής για το «τριφύλλι» (55-46 στο 28΄), αλλά με τη Ρεάλ να βρίσκει διάρκεια σε άμυνα και επίθεση, οι «πράσινες» ελπίδες γρήγορα εξανεμίστηκαν… (62-50 στο 30΄).

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε το τελευταίο του… χαρτί στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, αλλά λάθη και αστοχία τον κράτησαν μακριά από το στόχο του… Την ίδια στιγμή, ένα γκολ-φάουλ του Πουαριέ και το τρίποντο-μαχαιριά του Φερνάντεθ διαμόρφωσαν το μη αναστρέψιμο 71-55 στο 33΄. Από εκεί και πέρα οι «πράσινοι» απογοητεύτηκαν και κατέρρευσαν (έκλεισαν το ματς με 17 λάθη και μόλις 13 αμυντικά ριμπάουντ) με αποτέλεσμα να δεχτούν πολλούς εύκολους πόντους και τον Μέικον να προσπαθεί να συμμαζέψει μόνος του την κατάσταση, πριν διαμορφωθεί το τελικό 88-65.

Tavares, Abalde lead Real to third win! | Round 4, Highlights | Turkish Airlines EuroLeague

Τα δεκάλεπτα: 30-18, 42-30, 62-50, 88-65

Ρεάλ Μαδρίτης (Πάμπλο Λάσο): Ουίλιαμς – Γκος 4, Κοζέρ 8 (1), Ερτέλ 3 (1), Φερνάντεθ 6 (2), Αμπάλντε 16 (3), Χάνγκα, Αλοθέν, Πουαριέ 10, Ταβάρες 17 , Γιουλ 6 (2), Γιαμπουσέλε 14), Τέιλορ 4.

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Πρίφτης): Πέρι 10 (2), Μέικον 18 (2), Παπαγιάννης 12, Μποχωρίδης, Παπαπέτρου 7 (1), Κασελάκης, Ουάιτ 6 (2), Φλόιντ 2, Νέντοβιτς 3 (1), Έβανς 3 (1), Μαντζούκας 2, Σαντ Ρος.