Πέμπτη, 4 Ιουλ.
26oC Αθήνα

Euroleague: “Σοκ” για Σφαιρόπουλο – Ο Ιτούδης άλωσε την Πόλη (vids)

Η τρίτη αγωνιστική της Euroleague σχεδόν… ολοκληρώθηκε, με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και την Μπάγερν Μονάχου να πανηγυρίζουν τεράστια “διπλά” στις έδρες της Φενέρμπαχτσε και της Μακάμπι Τελ Αβίβ, αντίστοιχα.

Το μεγάλο “μπαμ” έγινε στο Τελ Αβίβ, με τη Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου να γνωρίζει την ήττα με 85-82 από την Μπάγερν Μονάχου.

Οι Γερμανοί ήταν ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και παρά τις προσπάθειες του τρομερού Γουίλμπεκιν, κατάφεραν να φτάσουν στη δεύτερη σερί νίκη τους στη διοργάνωση.

Από την πλευρά τους, οι Ισραηλινοί υπέστησαν τη δεύτερη σερί ήττα τους, με την ομάδα του κόουτς Σφαιρόπουλου να προβληματίζει με την απόδοση της.

Αντίθετα, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη έδειξε ότι διαθέτει καρδιά πρωταθλητή στην Τουρκία. Παρότι αγωνίστηκε με πολλές απουσίες λόγω κορονοϊού, η ομάδα του Έλληνα τεχνικού άλωσε την Πόλη, επικρατώντας της Φενέρμπαχτσε με 79-78 στην παράταση.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές, οι οποίοι πανηγύρισαν τη δεύτερη σερί νίκη τους στη διοργάνωση, ήταν ο Κλάιμπερν. Ο Αμερικανός φόργουορντ χάρισε τη νίκη στην ΤΣΣΚΑ με καλάθι και φάουλ στην τελευταία επίθεση των Ρώσων.

Οι Τούρκοι γνώρισαν την πρώτη τους ήττα σ’ όλες τις διοργανώσεις, καθώς δεν μπόρεσαν να βγάλουν ούτε μία κρίσιμη άμυνα στα τελευταία λεπτά.

Όσον αφορά τα υπόλοιπα αποτελέσματα, ο Ολυμπιακός νίκησε εντός έδρας την Αρμάνι Μιλάνο, ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης έσπασε… το ρόδι, επικρατώντας της αποδεκατισμένης Χίμκι με 94-85 στην Ισπανία.