Παρασκευή, 19 Ιουλ.
35oC Αθήνα

Euroleague, Ζενίτ – Ολυμπιακός 84-78: Τρίτη ήττα μακριά από το ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε ούτε στην τρίτη δοκιμασία του στην Euroleague μακριά από το ΣΕΦ. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ηττήθηκε από τη Ζενίτ με 84-78 στη Ρωσία για την ένατη αγωνιστική της διοργάνωσης κι υποχώρησε στο 6-3.

Με εξαίρεση την τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να σταματήσει τα βαριά όπλα της Ζενίτ, με αποτέλεσμα η ρωσική ομάδα να πανηγυρίσει μία σημαντική νίκη στη μάχη για την πρόκριση στα πλέι οφ, πιάνοντας τους Πειραιώτες στη βαθμολογία.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα τα πηγαίνει περίφημα στην έδρα της, όπου έχει κάνει το 6/6 στο ξεκίνημα της σεζόν, ωστόσο δεν έχει χαρεί ακόμα τη νίκη μακριά από το ΣΕΦ. Βέβαια και οι τρεις εκτός έδρας δοκιμασίες της ήταν απέναντι σε πολύ δυνατούς αντιπάλους (Μπαρτσελόνα, ΤΣΣΚΑ, Ζενίτ), χάνοντας όλα τα παιχνίδια στις λεπτομέρειες.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε απίθανη άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν δέχθηκε μόλις εννέα πόντους, πήρε το προβάδισμα στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, ωστόσο στη συνέχεια υποτάχθηκε στους Ρώσους, χάνοντας δίχως να απειλήσουν σημαντικά την ομάδα του Πασκουάλ.

Ο αγώνας

Το ξεκίνημα του αγώνα σίγουρα δεν ήταν αυτό που περίμεναν οι περισσότεροι. Όλοι νόμιζαν ότι θα δουν ένα σκληρό παιχνίδι, όπου τον πρώτο λόγο θα έχουν οι άμυνες, ωστόσο έγινε ακριβώς το αντίθετο, με τη Ζενίτ και τον Ολυμπιακό να πυροβολούν από παντού.

Μετά το αρχικό 12-12, οι Ρώσοι έτρεξαν σερί 8-0 για να ξεφύγουν με 20-12, με τον Ολυμπιακό να απαντάει με ένα 2-10 και να ισοφαρίζει 22-22. Ο Ζαχάροφ με τρίποντο διαμόρφωσε το 25-22 του πρώτου δεκαλέπτου.

Η Ζενίτ είχε το προβάδισμα σε όλη τη δεύτερη περίοδο, ξέφυγε ακόμα και με 8 πόντους (47-39) χάρη στα τρίποντα του Φράνκαμπ, με τον ΜακΚίσικ να μειώνει στους 6 πόντους (49-43) στο φινάλε του ημιχρόνου.

Οι Πειραιώτες δεν έβρισκαν σκορ στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, έπαιζαν όμως τρομερή άμυνα, η οποία και τους έβαλε και πάλι για τα καλά στο παιχνίδι.

Η Ζενίτ πέτυχε το πρώτο καλάθι της μετά από σχεδόν τέσσερα λεπτά, πήγε και στο +7 (58-51), όμως ο Ολυμπιακός με ένα 0-6 έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο 58-57 με τους Ρώσους να πετυχαίνουν μόλις εννέα πόντους σε αυτή την περίοδο.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 59-60 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ωστόσο ο Μπίλι Μπαρόν στο ξεκίνημα κι ο Λόιντ στη συνέχεια έφεραν τους γηπεδούχους στο +7 (69-62) στο 34′. Λαρεντζάκης και Σλούκας κράτησαν τον Ολυμπιακό (76-71 στο 38′), αλλά οι Ρώσοι ήταν ψύχραιμοι κι έφτασαν χωρίς άγχος στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 49-43, 58-57, 84-78.

ΖΕΝΙΤ ΑΓΙΑΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Πασκουάλ): Λόιντ 12 (3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 λάθη), Ζαχάροφ 5 (1), Καράσεφ, Μπάρον 14 (3/4 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ασίστ), Κουζμίνσκας 12 (4/5 δίποντα, 4/4 βολές), Ζούμπκοφ 3, Πόιθρες 6 (3/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Πονίτκα 7 (1), Φράνκαμπ 16 (2/3 δίποντα, 4/5 τρίποντα), Μίκι 7 (1), Γκουντάιτις 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 17 (4/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντόρσεϊ 11 (1/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Λαρεντζάκης 5 (1), Φαλ 13 (4/8 δίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ), Σλούκας 13 (4/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μάρτιν 7 (2/2 δίποντα, 3/3 βολές), Βεζένκοβ 5 (1/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Πρίντεζης 2, Παπαπανικολάου 1 (0/3 τρίποντα), Ζαν-Σαρλ 2 (1/4 δίποντα), ΜακΚίσικ 2.