Site icon NewsIT

FMP – ΑΕΚ 84-73: Νετζήπογλου και Αλίν ξεχώρισαν στη φιλική ήττα της ΑΕΚ

10.09.2024 | 21:21

MEDIA DAY ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΤΗΣ ΑΕΚ (ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 84-73 από την FMP σε φιλική αναμέτρηση στο Βελιγράδι, στην οποία ξεχώρισαν για την ομάδα του Ντάγκαν Σάκοτα, οι Όμηρος Νετζήπογλου και Ναχίμ Αλίν.

Σε ένα ματς που είχε ως σημαντικότερη στιγμή την επιστροφή του Δημήτρη Φλιώνη στην αγωνιστική δράση, η ΑΕΚ ήταν ανταγωνιστική κόντρα στην πιο έτοιμη FMP, αλλά δεν απέφυγε την ήττα, στο φιλικό ματς του Βελιγραδίου.

Η ενημέρωση από την ΚΑΕ ΑΕΚ

«Ποδαρικό» με ήττα (84-73) επί σερβικού εδάφους πραγματοποίησε η ΑΕΚ ΒΕΤSSON BC. H «Βασίλισσα» λύγισε απέναντι στην πιο έτοιμη FMP στο «Železnik Hall».

H FMP προηγήθηκε 29-21 στο 14΄και 35-27 στο 18΄, έκλεισε το ημίχρονο με 38-30 (αλλά και 14/17 βολές, έναντι 3/5 της ΑΕΚ). Η σερβική ομάδα προηγήθηκε 55-40 στο 26΄απέναντι σε μια ΑΕΚ, που είχε τους δύο ψηλούς της (Γκόλντεν, Πάρκερ) υπερφορτωμένους με 3 φάουλ από το 18΄.

Η είδηση του αγώνα, η επανεμφάνιση Δημήτρη Φλιώνη (στο 32΄, με το σκορ στο 61-52), μετά από πολύμηνη απουσία λόγω τραυματισμού. Ο αρχηγός της «Βασίλισσας» αγωνίστηκε για 5:42 λεπτά και πρόλαβε να μοιράσει 2 ασίστ.

FMP (Νικίτοβιτς): Ρέμπετς 4, Ρόμπερτς 2, Στανόγεβιτς, Σαράνοβιτς 2, Τάσιτς 16, Γκάσιτς 2, Στογιάνοβιτς 7, Νόβακ 12, Κούζμιτς 16, Λαζάρεβιτς 15, Μπάμα 1

ΑΕΚ BETSSON BC (Σάκοτα): Σκορδίλης 1, Χαμπ 9, Καράμπελας 1, Φλιώνης, Μπράις 11, Φίλλιος, Πάρκερ 2, Κουζμίνσκας 11, Νετζήπογλου 14, Αλίν 15, Κουζέλογλου 3, Γκόλντεν 6.