Τρίτη, 23 Ιουλ.
30oC Αθήνα

Με ανατροπή η Εθνική του Αντετοκούνμπο

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν εκ των πρωταγωνιστών της Εθνικής ΦΩΤΟ FIBA.COM

Με νίκη ξεκίνησε τη Εθνική νέων στο Ευρωμπάσκετ του Ταλίν. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε με 79-73 της Σερβίας και ξεκίνησε ιδανικά στη διοργάνωση,

Η Εθνική νέων έχει πολύ ταλέντο και το έδειξε από το πρώτο ματς, αν και το άγχος βάρυνε τα πόδια των παικτών. Εκτός του Γιάννη Αντετοκούνμπο υπάρχουν οι Μποχωρίδης, Παπαπέτρου και Λαρεντζάκης που αποτελούν τη βάση της ομάδας.

Κόντρα στην Σερβία, ως το τρίτο δεκάλεπτο οι διεθνείς δεν μπορούσαν να βρουν το ρυθμό τους αλλά στην τέταρτη περίοδο έκαναν την αντεπίθεσή τους και έφτασαν στη νίκη.

Επόμενος αντίπαλος η Γερμανία που έχει δώσει δύο ματς ως τώρα και έχει μία νίκη και μία ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 38-35, 54-59, 79-73.

Μποχωρίδης 16 (5/11 σουτ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Λαρεντζάκης 17 (5/11 σουτ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Παπαπέτρου 18 (7.13 σουτ, 5 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 14 2/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 0 λάθη), Καραμαλέγκος 1, Σλαφτσάκης 2, Μελισσαράτος 2 (5 ριμπάουντ), Αγραβάνης 9, Καμπερίδης, Μήτσιαλος.