Παρασκευή, 5 Ιουλ.
25oC Αθήνα

Μουντιάλ 2014: Στην παράταση και το Βέλγιο

Την προκρισή στα προημιτελικά του Μουντιάλ για δεύτερη φορά στην ιστορία του πανηγυρίζει το Βέλγιο που επικράτησε με 2-1 των ΗΠΑ στην παράταση μετά από ένα συγκλονιστικό ματς.

Μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο το Βέλγιο σφυροκόπησε την άμυνα των ΗΠΑ στο δεύτερο ημίχρονο αλλά έπεσε πάνω στον Χάουαρντ ο οποίος έπιανε τα… άπιαστα και ήταν ο κύριος λόγος που το ματς πήγε στην παράταση.

Βέβαια, οι Αμερικανοί θα μπορούσαν να κλέψουν το ματς όταν στο 93΄έχασαν μοναδική ευκαιρία με τον Βοντολόφσκι.

Στην παράταση οι Βέλγοι μπήκαν πολύ δυνατά και πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Ντε Μπρούιν στο 92΄ και τον Λουκάκου στο 105΄.

Το γκολ του Γκριν όμως στο 107΄αλλαξε την εικόνα του αγώνα και οι ΗΠΑ πίεσαν για να φτάσουν στην ισοφάριση, χάνοντας μοναδική ευκαιρία με τον Ντέμπσεϊ στο 114΄.

ΒΕΛΓΙΟ: Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Βαν Μπούιτεν, Κομπανί, Βερτόνχεν, Βιτσέλ, Φελαινί, Ντε Μπράινε, Μέρτενς (60′ Μιραλάς), Αζάρ, Οριζί (90′ Λουκακού).

ΗΠΑ: Χάουαρντ, Κάμερον, Ομάρ Γκονσάλες, Μπέσλερ, Μπίσλεϊ, Τζερμέιν Τζόουνς, Ζούζι (72′ Βοντολόβσκι), Μπράντλεϊ, Φάμπιαν Τζόνσον (32′ Γέντλιν), Μπεντόγια, Ντέμπσεϊ.

“Εισβολέας” με μήνυμα για τις φαβέλες στο Βέλγιο – ΗΠΑ (ΦΩΤΟ & VIDEO)