Πέμπτη, 18 Ιουλ.
31oC Αθήνα

Nations League: Η Ελβετία «λύγισε» με 1-0 την Πορτογαλία και «έστειλε» την Ισπανία στην κορυφή – Όλα τα αποτελέσματα

Η Ελβετία νίκησε με 1-0 την Πορτογαλία, την υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα στο φετινό Nations League και επέτρεψε στην Ισπανία να “πιάσει” κορυφή στο δεύτερο όμιλο της League A.

Ένα γκολ του Σεφέροβιτς μόλις στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης ήταν αρκετό για να χαρίσει τη νίκη στην Ελβετία και να βάλει “φωτιά” στη βαθμολογία, με την Ισπανία να περνάει στην πρώτη θέση.

Οι “φούριας ρόχας” επικρατούσαν την ίδια ώρα με 2-0 επί της Τσεχίας, χάρη σε γκολ των Σολέρ και Σαράμπια, φθάνοντας τους 8 βαθμούς, έναν περισσότερο από την Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος.

Από τα υπόλοιπα ματς της βραδιάς, ξεχώρισε η ισοπαλία 2-2 της Σλοβενίας με τη Σερβία για τον 4ο όμιλο της League B. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με γκολ του Ζίβκοβιτς του ΠΑΟΚ και του Μίτροβιτς, αλλά Τσερίν και Σέσκο έφεραν το ματς στα ίσια στο δεύτερο ημίχρονο. Η Σερβία έχασε έτσι την ευκαιρία να προσπεράσει τη Νορβηγία στην κορυφή της βαθμολογίας του ομίλου.