36oC Αθήνα

ΠΑΟΚ τριών αστέρων πάει για… σεντόνι

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ πανηγυρίζουν το πρώτο γκολ της ομάδας τους
Οι παίκτες του ΠΑΟΚ πανηγυρίζουν το πρώτο γκολ της ομάδας τους, ΦΩΤΟ NEWSPORTS.

Με πρωταγωνιστή τον Λούκας (2γκολ+1ασίστ) και παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο κατά διαστήματα ο ΠΑΟΚ μπήκε… φουριόζος στο νέο πρωτάθλημα επικρατώντας της Ξάνθης στην Τούμπα με 3-0 και έδειξε πανέτοιμος ενόψει Σάλκε.

Το LIVE του αγώνα

Ο κόσμος του ΠΑΟΚ έδωσε βροντερό παρών το βράδυ του Σαββάτου στην Τούμπα και έφυγε ικανοποιημένος από όσα είδε, λίγες μέρες πριν τον πρώτο πολύ κρίσιμο αγώνα με την Σάλκε για τα πλέι-οφ του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ξάνθη είχε πολύ καλή λειτουργία στα μετόπισθεν και περιόρισε αρκετά τους παίκτες του Χουμπ Στέφενς, όμως δεν μπόρεσε να απαντήσει στον εξαιρετικό Στοχ που δημιουργούσε συνεχώς ρήγματα και απειλούσε με φαρμακερά σουτ.

Ο “δικέφαλος” κατάφερε να χτυπήσει σε ένα κομβικό σημείο, λίγο πριν το ημίχρονο. Ο Λούκας εκτέλεσε το κόρνερ και ο Βίτορ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο 43΄.

Στο δεύτερο ημίχρονο σταδιακά οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και ουσιαστική τελείωσαν το ματς στο 66ο λεπτό. Ο Μπαξεβανίδης ανέτρεψε τον Σαλπιγγίδη μέσα στην περιοχή και είδε απευθείας την κόκκινη κάρτα, ενώ ο Λούκας που ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι νίκησε τον Κυριακίδη για το 2-0.

Επτά λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ έφτασε και σε τρίτο γκολ όταν μετά την εκτέλεση φάουλ του Λούκας ο Αθανασιάδης, ξεχασμένος από την άμυνα της Ξάνθης, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Το σκορ μάλιστα θα μπορούσε να πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις αλλά σε μία φάση καρμπόν στο 84΄ ο Λούκας εκτέλεσε το κόρνερ και η κεφαλιά του Αθανασιάδη σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Κυριακίδη.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΠΑΟΚ (Στέφενς): Χακόμπο, Λίνο (76’ Σκόνδρας), Κίτσιου, Λόπεθ, Βίτορ, Τζιόλης, Λάζαρ, Λούκας, Στοχ (72’ Ολίσε), Αθανασιάδης, Σαλπιγγίδης (80’ Νέτσιντ)

Ξάνθη (Καραγεωργίου): Κυριακίδης, Παΐτό, Βάλλας, Κομεσίδης, Γκοχουρί, Μπαξεβανίδης (46’ Φλίσκας), Ντε Γκούζμαν, Μάνταλος, Μαρσελίνιο (71’ Μπέρτος), Μαρίν, Βασιλακάκης (57’ Σολάρι)

Πανόπουλος: Μαριονέτες στο σόου του ΠΑΟΚ