Site icon NewsIT

Premier League, Τσέλσι – Μπράιτον 1-1: Ισοπαλία σαν ήττα για τους «μπλε» με γκολ στο φινάλε

29.12.2021 | 23:31

Soccer Football - Premier League - Chelsea v Brighton & Hove Albion - Stamford Bridge, London, Britain - December 29, 2021 Chelsea's Mason Mount reacts after missing a chance to score Action Images via Reuters/John Sibley EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 75 images, no video emulation. No use in betting, games or single club /league/player publications. Please contact your account representative for further details.

Η Τσέλσι «πέταξε» δύο βαθμούς αποχαιρετώντας με «γκέλα» το 2021, αφού η Μπράιτον ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του ματς της 20ς αγωνιστικής της Premier League στο «Στάμφορντ Μπριτζ».

Η Τσέλσι έπαιξε με τη… φωτιά και τελικά το πλήρωσε, αφήνοντας δύο βαθμούς κόντρα στην Μπράιτον και μάλιστα εντός έδρας. Ο Λουκάκου έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του τούχελ στο 24ο λεπτό αλλά ο Ντάνι Γουέλμπεκ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων «πάγωσε» τους «μπλε» ισοφαρίζοντας και διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό 1-1.

Η Τσέλσι παρέμεινε στη δεύτερη θέση και στο -1 από την Λίβερπουλ, η οποία όμως έχει ένα ματς λιγότερο, ενώ η κορυφή, όπου βρίσκεται η Μάντσεστερ Σίτι, απομακρύνεται για τους Λονδρέζους.