Πέμπτη, 18 Ιουλ.
31oC Αθήνα

Serie A, Έμπολι – Γιουβέντους 2-3: Διπλό για Champions League με υπογραφή Βλάχοβιτς

Με τον Ντούσαν Βλάχοβιτς να «πυροβολεί» ασταμάτητα η Γιουβέντους νίκησε με 3-2 εκτός έδρας την Έμπολι και πήρε διαφορά έξι πόντων από την 5η Αταλάντα, ενώ μείωσε στους 7 πόντους τη διαφορά από την κορυφή της Serie A.

Μεγάλη νίκη πήρε η Γιουβέντους στην έδρα της Έμπολι, από την οποία είχε ηττηθεί στον 1ο γύρο με 1-0 στο Τορίνο. Ο Κιν άνοιξε το σκορ για την «βέκια σινιόρα» στο 32′ με τον Ζουσκόφσκι να ισοφαρίζει για τους γηπεδούχους πετά λεπτά αργότερα (39′).

Πριν λήξει όμως το πρώτο ημίχρονο ο Ντούσαν Βλάχοβιτς πήρε το… όπλο του σκοράροντας για το 1-2 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ ο ίδιο στο 66′ έκανε το σκορ 1-3 με το τρίτο του γκολ σε τέσσερις συμμετοχές με την Γιουβέντους. Στο 76’ η Έμπολι είχε δοκάρι και κατάφερε να μειώσει σε 2-3 με τον Λα Μάντια ένα λεπτό αργότερα, όμως η Γιουβέντους κράτησε το 2-3 μέχρι το φινάλε πανηγυρίζοντας μια σημαντική νίκη.