ΤΕΛΙΚΑ: Πλατανιάς-Ολυμπιακός 0-4 – Αστέρας Τρ.-Skoda Ξάνθη 0-1

Παρακολουθήσατε LIVE από το NewsIt τις δυο αναμετρήσεις για την 28η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας

ΛΗΞΗ των δυο αγώνων

Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ράγιος. Με δέκα ο Αστέρας

90+3′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό, 0-4. Ο Μήτρογλου από τα δεξιά της περιοχής βρήκε τον Βλαχοδήμο στο δεύτερο δοκάρι, με τον τελευταίο να τελειώνει τη φάση με κοντινό πλασέ

90+1′ Εκτελέστηκε το κόρνερ, ο Περόνε έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ

90+1′ Σουτ του Ράγιος, ο Λοντίγκιν έδιωξε σε κόρνερ

88′ Ο Βλαχοδήμος βγήκε στην πλάτη του Πλατανιά, αλλά έκανε κακό πλασέ

87′ Πολύ καλή στιγμή για τον Πλατανιά. Ο Μπέλιτς βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, ωστόσο ο Μέγιερι βγήκε έγκαιρα του έκλεισε τον δρόμο και απέκρουσε σταθερά

86′ Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Μαρίν δίνει τη θέση του στον Μάνταλο

82′ Κίτρινη κάρτα στον Ουσέρο

80′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό, 0-3.  Ο Ιμπαγάσα ;έβγαλε απίστευτη ασίστ για τον Μήτρογλου, με τον Έλληνα επιθετικό να τσιμπάει την μπάλα και να πλασάρει εξίσου ωραία τον Ζαλούντοκ

75′ Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Πλατέλλας στη θέση του Μαρσελίνιο

73′ Κίτρινη κάρτα στον Λοντίγκιν για διαμαρτυρία

73′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. ο Βλαχοδήμος στη θέση του Αμντούν

70′ Διπλή αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Μιρτσέτα πέρασε στη θέση του Γιάννου και ο Δέντσας σε αυτή του Αγκιλέρα

68′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα. Σέντρα του Κοντοέ από αριστερά, ο Περόνε έκανε την κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

66′ Αλλαγή για τον Αστέρα. Καλαντζής στη θέση του Λέντσε

65′ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Χολέμπας γύρισε από αριστερά για τον Μήτρογλου, που ήταν φάτσα με το τέρμα, αλλά από πλεονεκτική θέση πλάσαρε άουτ

62′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό, 0-2. Στην αμέσως επόμενη φάση μετά από αυτή του πέναλτι που δεν δώθηκε, οι “ερυθρόλευκοι” σκόραραν. Αντεπίθεση του Ολυμπιακού, ο Ιμπαγάσα πάσαρε στον Φουστέρ, ο οποίος αμαρκάριστος από τα δεξιά με σουτ έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι της εστίας των Κρητικών

61′ Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Πρίττας στη θέση του Ντιέ

61′ Γύρισμα του Περόνε από δεξιά, η μπάλα θα περάσει από όλους, χωρίς κάποιος να μπορεί να την στείλει στα δίχτυα.

60′ Ο διαιτητής δεν έδωσε πέναλτι, σε μαρκάρισμα του Μανωλά στον Γιάννου! Κάθετη μπαλιά του Μπέλιτς, ο Γιάννου με κοφτή ντρίμπλα αποφεύγει τον Μανωλά και πέφτει στο έδαφος από μαρκάρισμα του αντιπάλου του. Ο Αγκιλέρα έγινε κάτοχος της μπάλας και επιχείρησε το σουτ, αλλά δεν βρήκε στόχο

59′ Δυνατό σουτ του Ράγιος έξω απο την περιοχή η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και έφυγε κόρνερ

57′ Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Φουστέρ πέρασε στη θέση του Φετφατζίδη και ο Ιμπαγάσα σε αυτή του Μασάντο.

55′ Κίτρινη κάρτα στον Μπαρτολίνι

50′ Σουτ Αναστασάκου από τη γραμμή της περιοχής, ο Κοντρέρας έβαλε το πόδι του και σταμάτησε την μπάλα

47′ Άγγιξε την ισοφάριση ο Αστέρας. Ατομική ενέργεια του Ράγιος, που σούταρε έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Δεύτερο ημίχρονο και στα Χανιά

Έναρξη δεύτερου μέρους στην Τρίπολη

Αλλαγές για τον Αστέρα. Ναβάρο και Περόνε στον αγώνα στις θέσεις των Αλβάρες και Φραγκουλάκη

ΗΜΙΧΡΟΝΟ στα Χανιά

45′ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. ο Μήτρογλου πήρε την μπάλα έξω απ’ την περιοχή και αριστερά, με ωραίες κινήσεις μπήκε στην περιοχή, αλλά το σουτ που έπιασε πέρασε πάνω απ’ τα δοκάρια του Πλατανιά

ΗΜΙΧΡΟΝΟ στην Τρίπολη

44′ Σουτ του Ράγιος, καλό, από μακριά, έδιωξε ο Λοντίγκιν

39′ Ο Πλατανιάς ζήτησε πέναλτι, αλλά ο Κάκος έδωσε επιθετικό φάουλ. Πράγματι ο Αναστασάκος έκανε φάουλ στον Μανωλά, ενώ στην συνέχεια ο Έλληνας επιθετικός πήδηξε πάνω από τον Μέγερι και έπεσε στον αγωνιστικό χώρο

36′ Ο Γιάννου πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή, έκανε το συρτό σουτ, αλλά ο Μέγερι έπεσε και μπλόκαρε

34′ Το πρώτο κόρνερ του Πλατανιά στο ματς

Από το 25ο λεπτό και μετά ο Αστέρας έχει την υπεροχή όμως δεν έχει δημιουργήσει τη μεγάλη φάση

33′ Κακό κοντρόλ του Μανωλά, ο Ναζλίδης έβγαλε την κάθετη μπαλιά, ο Μέγιερι μπλόκαρε, καθώς ο Αναστασάκος δεν πρόλαβε την μπάλα

31′ Κίτρινη κάρτα στον Τετέ

26′ Σέντρα του Τσαμπούρη από δεξιά, κεφαλιά του Ουσέρο, ο Λοντίγκιν μπλόκαρε

22′ Λάθος απο τον Άλβαρεζ στη μεσαία γραμμή, πήρε την μπάλα ο Ντάνι έκανε και το σουτ, η μπάλα πέρασε άουτ

20′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό 0-1. Ο Αμπντούν με δεξί σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας

Ο Ολυμπιακός έχει ανεβάσει την απόδοση του

17′ ΓΚΟΛ για την Ξάνθη, 0-1. Ο Φλίσκας κέρδισε δυο κόντρες από τους αντιπάλους του, μπήκε στην περιοχή του αστέρα από τα αριστερά και με διαγώνιο πλασέ νίκησε τον Μπαντή

16′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Μαρσελίνιο έβγαλε μόνο του τον μαριν, που δεν κατάφερε να πλασάρει σωστά τον Μπαντή στο τετ-α-τετ

9′ Πρώτη φάση στο παιχνίδι, για τον Πλατανιά. Σέντρα του Αναστασάκου από δεξιά, ο Ναζλίδης έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πήγε στα χέρια του Μέγερι

7′ Πιεστικός ο Πλατανιάς στα πρώτα λεπτά, δεν έχει αφήσει τον ολυμπιακό να κάνει το παιχνίδι του.

6′ Σουτ του Μαρίν, ο Μπαντής ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε κόρνερ.