Πέμπτη, 8 Αυγ.
27oC Αθήνα

ΤΕΛΙΚΟ: Αστέρας Τρίπολης – ΠΑΟΚ 2-0

Το πρώτο… εισιτήριο του τελικού του Κυπέλλου Ελλάδας “σφράγισε” ο Αστέρας που επικράτησε στην Τρίπολη του ΠΑΟΚ με 2-0.

ΛΗΞΗ αγώνα

89′ Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Ουρτάδο στη θέση του Ουσέρο

Με ένα γκολ πάντως ο ΠΑΟΚ θα πάει το ματς στην παράταση

86′ ΓΚΟΛ για τον Αστέρα, 2-0. Ο Καλατζής έκανε το γύρισμα μέσα στην περιοχή, ο Ντε Μπλάσις άφησε έξυπνα τη μπάλα η οποία κατέληξε στον Ουσέρο που με πλασέ έκανε το 2-0

83′ Κίτρινη κάρτα στον Ολίσε

81′ Αλλαγή για τον Αστέρα. O Άλβαρες αντικαθιστά τον Περόνε

79′ Ευκαιρία για τον Αστέρα. Σέντρα του Ντε Μπλάσις από δεξιά, κεφαλιά από τον ολομόναχο Περόνε, η μπάλα άουτ.

78′ Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Φωτάκης στη θέση του Λάζαρ

76′ Κίτρινη κάρτα στον Άλβαρες

75′ Κίτρινη κάρτα στον Κοντοέ

Απ’ την άλλη, ο ΠΑΟΚ θέλει μόνο ένα γκολ

Εάν το σκορ παραμείνει ως έχει ο Αστέρας Τρίπολης προκρίνεται στον τελικό του Κυπέλλου καθώς έχει σημειώσει γκολ εκτός έδρας.

70′ Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. O Ολίσε αντικαθιστά τον Κάτσε

68′ Μακρινό σουτ του Τσαμπούρη, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Ιτάνζ

Πιέζει ο Αστέρας προκειμένου να σημειώσει ένα δεύτερο γκολ

61′ ΓΚΟΛ ο Αστέρας, 1-0. Ο Πιπίνης έκανε τη σέντρα, η μπάλα κόντραρε, στρώθηκε στον Ουσέρο και εκείνος με ένα άπιαστο σουτ άνοιξε το σκορ για τον Αστέρα.

58′ Ο Κάτσε έκανε χέρι μέσα στη μεγάλη περιοχή νωρίτερα με τον διαιτητή να μην δίνει κάτι

57′ Σουτ του Καλατζή μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Ετό

53′ Κίτρινη κάρτα στον Κάτσε

50′ Κίτρινη κάρτα στον Κουρμπέλη

Έναρξη δεύτερου μέρους

Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ με τον Έτο να παίρνει τη θέση του Αποστολόπουλου

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

45’+2′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Ντε Μπλάσις από κοντά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Με προβολή ο Αποστολόπουλος έσωσε τον ΠΑΟΚ.

45+1′ Κίτρινη κάρτα στον Ιτάνζ, καθώς μετά από ένα τραυματισμό του, αντέδρασε άσχημα προς τον Περόνε

42′ Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ. Ο Καμαρά μπήκε από αριστερά, γύρισε τη μπάλα, αλλά ο Σανκαρέ πρόλαβε τον Αθανασιάδη και έσωσε τον Αστέρα.

40′ Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Καλαντζής στη θέση του Ναβάρο

39′ Ο Ναβάρο πέταξε τη μπάλα έξω μόνος του, καθώς δεν μπορεί να συνεχίσει. Θα γίνει αλλαγή…

33′ Σέντρα του Πιπίνη από αριστερά, κακή έξοδος του Ιτάνζ, ο Ντε Μπλάσις έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

31′ ΔΟΚΑΡΙ για τον ΠΑΟΚ. Ο Λόρενς βρήκε χώρο έξω απ’ την περιοχή του Αστέρα έπιασε το σουτ, ο Γεωργακόπουλος απέκρουσε και έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Αστέρα

22′ Εκτέλεση κόρνερ του Ράγιο από τα δεξιά, ο Σανκαρέ σηκώθηκε, έπιασει την κεφαλιά αλλά η μπάλα κόντραρε στα σώματα και απομακρύνθηκε από την άμυνα του ΠΑΟΚ

18′  Ο Περόνε υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Και σε αυτή την περίπτωση, όπως του Σαλπιγγίδη, είχαμε λάθος απόφαση

14′ Ο Σαλπιγγίδης έφυγε στην κόντρα, αλλά θα υποδειχθηκε σε θέση οφ σάιντ, χωρίς ωστόσο να είναι

12′ Ο Περόνε ένα ένα σουτ πίσω από το κέντρο με σκοπό να αιφνιδιάσει τον Ιτάνζ, χωρίς αποτέλεσμα ωστόσο

11′ Εκτέλεση φάουλ του Λίνο από τα αριστερά, ο νεαρός Γεωργακόπουλος έδιωξε με το ένα χέρι μακριά

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά. Οι δύο ομάδες προσπαθούν να προφυλάξουν τα μετόπισθέν τους, με τον Αστέρα να έχει μία ελαφρά υπεροχή

Έναρξη του αγώνα

Οι συνθέσεις του αγώνα:

Αστ. Τρίπολης (Τσιώλης): Γεωργακόπουλος, Τσαμπούρης, Σανκαρέ, Κουρμπέλης, Πιπίνης, Ουσέρο, Κοντοές, Ναβάρο, Ντε Μπλάσις, Ράγιος, Περόνε

ΠΑΟΚ (Δώνης): Ιτάνζ, Αποστολόπουλος, Κατσουράνης, Σίντεφελντ, Λίνο, Κάτσε, Λαζάρ, Λόρενς, Καμαρά, Σαλπιγγίδης, Αθανασιάδης

Διαιτητής: Σπάθας (Πειραιά)
Βοηθοί: Σωτηρόπουλος (Αχαΐας), Κοντιζάς (Πειραιά)
Γήπεδο: “Θεόδωρος Κολοκοτρώνης”

Κατάμεστο το γήπεδο στην Τρίπολη με τους φίλους του Αστέρα να δημιουργούν καταπληκτική ατμόσφαιρα. Περίπου 1. 200 οπαδοί του ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Τρίπολης

Θυμίζουμε πως στο άλλο ζευγάρι, ο Ολυμπιακός έχει το προβάδισμα αφού έχει επικρατήσει 6-2 του Πανθρακικού στο πρώτο παιχνίδι στο “γ. Καραϊσκάκης”