Τετάρτη, 24 Ιουλ.
29oC Αθήνα

ΤΕΛΙΚΟ: Μπαρτσελόνα – Μπάγερν 0-3

Η απίστευτη Μπάγερν καθήλωσε και στο δεύτερο ματς την Μπαρτσελόνα και με συνολικό σκορ 7-0 προκρίθηκε στον τελικό όπου θα αντιμετωπίσει την Ντόρτμουντ.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

87′ Ο Μοντόγια στη θέση του Μπάρτρα.

86′ Σουτ του Βίγια, στην αγκαλιά του Νόιερ.

80′ Κεφαλιά του Μπάρτρα που έφυγε λίγο άουτ.

78′ Κίτρινη κάρτα στον Πικέ.

77′ Ο Ραφίνια στη θέση του Λαμ.

76′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΓΕΡΝ. Ο Ριμπερί έκανε νέα σέντρα και ο Μίλερ με κεφαλιά νίκησε τον Βαλντέζ.

74′ Ο Τίμοστσουκ στη θέση του Χάβι Μαρτίνεθ.

73′ Κεφαλιά του Βίγια από καλή θέση πέρασε λίγο έξω.

Μπάρτσα, Μπάρτσα στο Καμπ Νου.

72′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΓΕΡΝ. Ο Ριμπερί γύρισε τη μπάλα και ο Πικέ στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

71′ Σουτ του Πέδρο, κανένα πρόβλημα για τον Νόιερ.

66′ Ο Λουίς Γκουστάβο στη θέση του Σβαϊστάιγκερ.

64′ Ο Τιάγκο Αλκάνταρα στη θέση του Ινιέστα.

Αποδοκιμασίες κατά του Φάμπρεγκας από τους φίλους της Μπαρτσελόνα.

55′ Ο Σάντσες στη θέση του Τσάβι.

55′ Ευκαιρία για την Μπάγερν. Ο Ριμπερί γύρισε τη μπάλα στον Ρόμπεν αλλά το πλασέ του Ολλανδού στην κίνηση έφυγε άουτ.

52′ Σουτ του Βίγια με το αριστερό που έφυγε μακριά από την εστία.

48′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΓΕΡΝ. Φανταστικό αριστερό σουτ του Ρόμπεν και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες. Στον πάγκο ακόμη ο Μέσι.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Η Μπάγερν κράτησε με σχετική ευκολία το μηδέν στην άμυνά της και πλέον το έργο της Μπαρτσελόνα γίνεται ακόμη πιο δύσκολο. Οι Γερμανοί στο πρώτο 20λεπτο θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει αν ο Πικέ δεν έσωζε την ομάδα του σε δύο περιπτώσεις. Η καλύτερη στιγμή των Καταλανών ήταν στο 27′ με τον Τσάβι να αστοχεί από κοντά. Για τέταρτο σερί ματς η Μπαρτσελόνα δεν κατάφερε να σκοράρει στο πρώτο μέρος.

45′ Κίτρινη κάρτα στον Ντάνι Άλβες.

40′ Αδύναμο σουτ του Αντριάνο, στην αγκαλιά του Νόιερ.

32′ Κίτρινη κάρτα στον Ρόμπεν.

27′ Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία της Μπαρτσελόνα. Ο Φάμπρεγκας θέλησε να κάνει το κοντρόλ μέσα στην περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Τσάβι αλλά το αριστερό βολέ του αρχηγού των Καταλανών, έφυγε πάνω από την εστία.

24′ Μακρινό σουτ του Πέδρο, ο Νόιερ έδιωξε σε κόρνερ.

Ο Πικέ έχει σώσει σε δύο, τουλάχιστον, περιπτώσεις την Μπαρτσελόνα.

19′ Οι παίκτες της Μπάγερν έκρυψαν τη μπάλα αλλά και πάλι ο Πικέ πρόλαβε την τελευταία στιγμή τον Λαμ.

Αν μία ομάδα ψάχνει ορθολογικά το γκολ, αυτή είναι η Μπάγερν που δείχνει και σήμερα σε εξαιρετική κατάσταση.

12′ Ο Ριμπερί έφυγε πίσω από τη σέντρα αλλά ο Πικέ την τελευταία στιγμή τον πρόλαβε.

5′ Ο Άλβες γύρισε ηθελημένα τη μπάλα στον Βαλτέζ, ο πορτιέρο της Μπαρτσελόνα μπλόκαρε τη μπάλα αλλά ο διαιτητής δεν έδωσε το έμμεσο αφού θεώρησε ακούσιο το γύρισμα του Βραζιλιάνου.

2′ Η Μπάγερν πιέζει πάρα πολύ ψηλά και δεν θέλει να επιτρέψει στην Μπαρτσελόνα να κυκλοφορήσει τη μπάλα και να κάνει το παιχνίδι της.

Σέντρα στον αγώνα

Σε μία άγνωστη γι' αυτόν θέση ο Μέσι που έμεινε στον πάγκο.

Ο Λιονέλ Μέσι δεν ξεκινάει στην ενδεκάδα ενώ από την άλλη ο βασικότατος κεντρικός αμυντικός, Ντάντε, δεν θα ξεκινήσει στο ματς λόγω υψηλού πυρετού.

Μπαρτσελόνα (Τίτο Βιλανόβα): Βίκτορ Βαλντές, Ντάνι Άλβες, Πικέ, Μπαρτρα (87′ Μοντόγια), Αντριάνο, Τσάβι (55′ Σάντσες), Ινιέστα (64′ Τιάγκο), Φάμπρεγκας, Σονγκ, Βίγια, Πέδρο.

Μπάγερν (Γιουπ Χάινκες): Νόιερ, Βαν Μπούιτεν, Μπόατενγκ, Λαμ (77′ Ραφίνια), Αλάμπα, Χάβι Μαρτίνεθ (74′ Τίμοστσουκ), Σβαινστάιγκερ (66′ Λουίς Γκουστάβο), Μίλερ, Ριμπερί, Ρόμπεν, Μάντζουκιτς.

Ο Ούλι Χένες στις εξέδρες του Καμπ Νου.

Πηγή Φωτογραφιών: Reuters

Γίνονται θαύματα; – Μπαρτσελόνα – Μπάγερν Μονάχου (21:45)

Πρόωρο…εισιτήριο τελικού – Μπάγερν και διαιτησία διέλυσαν την Μπαρτσελόνα (VIDEO)