Κυριακή, 28 Ιουλ.
28oC Αθήνα

Wimbledon: Τα ζευγάρια των ημιτελικών

Μετά την πρόκριση του Λορέντσο Μουσέτι, συμπληρώθηκε το παζλ για τα ημιτελικά του Wimbledon. Τα ζευγάρια του Γκραν Σλαμ.

Ο Λορέντσο Μουσέτι κέρδισε 3-2 σετ (3-6, 7-6, 6-2, 3-6, 6-1) τον Τέιλορ Φριτς και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Wimbledon, εκεί που τον περιμένει ο Νόβακ Τζόκοβιτς.

Ο κορυφαίος Σέρβος τενίστας προκρίθηκε άνευ αγώνα στους «4» καθώς ο αντίπαλος του Άλεξ Ντε Μιντόρ, αποσύρθηκε λόγω τραυματισμού.

Στο άλλο ζευγάρι Κάρλος Αλκαράθ και Ντανιίλ Μεντβέντεφ θα αναμετρηθούν για την πρόκριση στον τελικό.

Στις γυναίκες η Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα νίκησε 2-0 ( 6-4, 7-6(4) τη Λετονή Γελένα Οσταπένκο και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Wimbledon.

Αντίπαλος της Κρεϊτσίκβα στα ημιτελικά θα είναι η Έλενα Ριμπάκινα, η οποία νίκησε 2-0 (6-3,6-2) μέσα σε 61 λεπτά την Ελίνα Σβιτόλινα στον προημιτελικό.

Η πρωταθλήτρια από το Καζακστάν εξασφάλισε την πρόκριση στις «4» του Γουίμπλεντον για 2η φορά στην καριέρα της μετά το 2022, ενώ αυτή θα είναι η 3η συμμετοχή της σε major ημιτελικό.