Site icon NewsIT

ΑΕΚ: Οι 2710 ημέρες που πέρασαν με απώλεια νίκης μετά από 2-0 και οι οκτώ χαμένοι βαθμοί με γκολ μετά το 85′

08.04.2024 | 10:14

SUPERLEAGUE 2023-2024 / PLAYOFFS / ΑΕΚ - ΠΑΟΚ (ΣΩΤΗΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Η ΑΕΚ πήρε ένα μεγάλο “σοκ” μέσα στην OPAP Arena από τον ΠΑΟΚ (2-2), γνωρίζοντας την ισοφάριση στο 89′ και δεχόμενη ένα σημαντικό “χτύπημα”, στη φετινή της προσπάθεια για το repeat στη Super League.

Η ΑΕΚ βρέθηκε να προηγείται του ΠΑΟΚ με 2-0, για 89′ λεπτά είχε βρεθεί και πάλι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στη Super League, αλλά ο Ντεσπότοφ διαμόρφωσε στο 89′ το τελικό 2-2 και κράτησε στην κορυφή το “δικέφαλο του Βορρά”.

Τέτοια… γκέλα (να προηγηθεί δηλαδή με 2-0 μέσα στην έδρα της και τελικά να πάρει την ισοπαλία), η ΑΕΚ είχε να κάνει πολλά χρόνια! 7 χρόνια, 5 μήνες και 2 μέρες πιο συγκεκριμένα, ή αν προτιμάτε 2.710 μέρες.

Η προηγούμενη φορά ήταν στις 5 Νοεμβρίου του 2016, στο ΟΑΚΑ. Η ΑΕΚ είχε προηγηθεί του Ατρομήτου με γκολ των Μάνταλου (2’) και Πατίτο Ροντρίγκες (60’) για να ισοφαριστεί από τα τέρματα των Άντονι λε Ταλέκ (71’) και Χαβιέρ Ούμπιδες (75’).

ΑΕΚ - Ατρόμητος (2-2), 05/11/2016

Για τέταρτη φορά την τρέχουσα περίοδο, οι “κιτρινόμαυροι” έχασαν δύο βαθμούς σε παιχνίδι που κρατούσαν τη νίκη δεχόμενοι γκολ μετά το 85′. Η αρχή της συγκεκριμένης “μαύρης λίστας” παιχνιδιών έγινε την 10η αγωνιστική, στις 4 Νοεμβρίου, με τον Βαφέα να σκοράρει στο 85’ και να κάνει το Κηφισιά – ΑΕΚ 1-1.

Στις 21 Δεκεμβρίου (15η αγωνιστική), η ΑΕΚ δέχτηκε μια νέα ψυχρολουσία, αυτή τη φορά από τον Πανσερραϊκό (2-2) με τον Θυμιάνη να ισοφαρίζει στο 94’.

Πριν το χθεσινό (07.04) εντός έδρας 2-2 με τον ΠΑΟΚ, είχαμε το εκτός έδρας 1-1 με τους Θεσσαλονικείς -στις 11 Φεβρουαρίου 2024 (22η αγωνιστική)- με την κεφαλιά του Κεντζιόρα στο 89’ να της στερεί τη νίκη στην Τούμπα.