Site icon NewsIT

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ: Φοβερό πρώτο ημίχρονο με μία αποβολή και δύο γκολ

02.03.2022 | 21:34

Χορταστικό ήταν το πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι ΑΕΚΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ για τη Superleague. Τα πρώτα 45 λεπτά τα είχαν όλα, με τον Δικέφαλο του Βορρά να μένει από νωρίς με 10 παίκτες, να δέχεται γκολ, αλλά να αντιδράει στο φινάλε και να ισοφαρίζει.

Ο Χάρης Τσιγγάρας αντίκρισε στο 20′ μέσω VAR την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή, Φάμπρι, για επικίνδυνο μαρκάρισμα πάνω στον Αραούχο.

Στο 29′ η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με τον Λιβάι Γκαρσία. Ο μεσοεπιθετικός των «κιτρινόμαυρων» εκμεταλλεύτηκε τη συστημένη σέντρα του αρχηγού της ΑΕΚ, Πέτρου Μάνταλου και με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Οκτώ λεπτά μετά το γκολ του Λιβάι Γκαρσία, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιάσμιν Κούρτιτς. Ο Σλοβένος χαφ του Δικεφάλου πέρασε την μπάλα μέσα από το τείχος της ΑΕΚ, αιφνιδιάζοντας τον Τσιντώτα.