Site icon NewsIT

ΑΕΚ – Βελέζ: Τα highlights και η διαδικασία των πέναλτι

30.07.2021 | 01:25

Η ΑΕΚ πήγε τη ρεβάνς με την Βελέζ στα πέναλτι, μετά το 1-0 που έκανε ο Πέτρος Μάνταλος με… buzzer beater, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πανηγυρίσουν στη “ρουλέτα” και να πετάξουν εκτός Ευρώπης την Ένωση.

Το γκολ του Πέτρου Μάνταλου στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων έστειλε τη ρεβάνς της AΕΚ με την Βελέζ στην παράταση (1-0) μετά το 2-1 του πρώτου ματς.

Στον έξτρα χρόνο οι δύο ομάδες δεν βρήκαν το γκολ και όλα κρίθηκαν στα πέναλτι, με την Βελέζ να παίρνει την πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League (3-2).

Ο γκολκίπερ των Βόσνιων, Μπογκντάνοβιτς αναδείχθηκε σε ήρωα της ομάδας του, καθώς απέκρουσε τις εκτελέσεις των Λόπες και Αραούχο, ενώ νωρίτερα ο Ανσαριφάρντ είχε «σημαδέψει» το δοκάρι.

Ο Στάνκοβιτς της ΑΕΚ έκανε δύο επεμβάσεις σε εκτελέσεις πέναλτι των φιλοξενούμενων, αλλά δεν αποδείχθηκαν αρκετές για να στείλουν την Ένωση στον Γ΄ προκριματικό της διοργάνωσης. Η Βελέζ θα παίξει στην επόμενη φάση του θεσμού με την σουηδική Έλφσμποργκ.