Site icon NewsIT

Άγιαξ – Παναθηναϊκός 0-1 (13-12 στα πέναλτι): Τα highlights της συγκλονιστικής αναμέτρησης

16.08.2024 | 00:53

EUROPA LEAGUE 2024-2025 / ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ / ΑΓΙΑΞ - ΠΑΟ

\Όλες οι φάσεις, το γκολ που έστειλε το ΆγιαξΠαναθηναϊκός (0-1) στην παράταση και η ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι (34 εκτελέσεις).

Ο Παναθηναϊκός έκανε μία απίστευτη προσπάθεια απέναντι στον Άγιαξ στη Johan Cruijff Arena, ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα στο ΟΑΚΑ με το γκολ του Τετε στο 88’ (1-0 στην κανονική διάρκεια και στην παράταση), αλλά λύγισε στη διαδικασία των πέναλτι, καθώς ο Άγιαξ επικράτησε εντέλει με 13-12 έπειτα από μία απίστευτη διαδικασία και 34 εκτελέσεις κι 5 αποκρούσεις του Πασβίρ μέχρι την ανάδειξη του τελικού νικητή.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΓΙΑΞ (Φραντσέσκο Φαριόλι): Πασβίρ, Ρεντς (110’ Μπερχβάιν), Σούταλο, Μπάας, Χάτο (99’ Μπρόμπεϊ) Χέντερσον, Φιτζ-Τζιμ (71’ Φαν ντεν Μπούμεν), Τέιλορ, Μπερχούις (71’ Χάεϊ), Φορμπς (61’ Χοντς), Άκπομ (61’ Τραορέ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας (68’ Βαγιαννίδης), Ίνγκασον, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Αράο (82’ Μαξίμοβιτς), Τσέριν (82’ Βιλένα), Μαντσίνι, Μπακασέτας (97’ λ..τρ. Ζέκα), Τζούριτσιτς (68’ Τετέ), Ιωαννίδης (75’ Γερεμέγεφ).