Τρίτη, 23 Ιουλ.
36oC Αθήνα

Άιντραχτ – Ντόρτμουντ 1-2: Οι Βεστφαλοί πέρασαν από τη Φρανκφούρτη και ανέβηκαν στη τρίτη θέση

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ μετά από έναν αγώνα με ξέφρενο ρυθμό, άλωσε το “Deutsche Bank Park” νικώντας με 2-1 τη γηπεδούχο Άιντραχτ Φρανκφούρτης και ανέβηκε στη τρίτη θέση της Bundesliga.

Η Ντόρτμουντ  προηγήθηκε με τον Γιούλιαν Μπραντ στο 21΄, με την Άιντραχτ να απαντάει άμεσα και να ισοφαρίσει έξι λεπτά αργότερα με τον Καμάντα.

Η Άιντραχτ ανέβασε την απόδοση της όντας ανώτερη στο δεύτερο ημίχρονο αλλά οι φιλοξενούμενοι κόντρα στη ροή του αγώνα  πήραν ξανά  κεφάλι στο σκορ αυτή τη φορά με τον κορυφαίο παίκτη της, Τζουντ Μπέλινγχαμ.

Μετά το 1-2 η Άιντραχτ είχε πολλές μεγάλες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, αλλά απέτυχε καθώς βρήκε απέναντι της έναν εξαιρετικό Κομπέλ ο οποίος κράτησε μέχρι τέλους το προβάδισμα για την ομάδα της Βεστφαλίας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής της Bundesliga και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Βέρντερ Βρέμης-Χέρτα Βερολίνου 1-0