Site icon NewsIT

Αλαβές – Μπαρτσελόνα 0-3: Επιστροφή στις νίκες με χατ τρικ του Λεβαντόφσκι για τους Καταλανούς

06.10.2024 | 19:25

Soccer Football - LaLiga - Deportivo Alaves v FC Barcelona - Estadio Mendizorroza, Vitoria-Gasteiz, Spain - October 6, 2024 FC Barcelona's Robert Lewandowski celebrates scoring their third goal to complete his hat-trick REUTERS/Vincent West

Μετά το σοκ της πρώτης ήττας στη σεζόν από την Οσασούνα, η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στις νίκες, κάνοντας εύκολα το διπλό με 3-0 στην έδρα της Αλαβές για την ισπανική La Liga.

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι ήταν ασταμάτητος κόντρα στην Αλαβές και πέτυχε χατ-τρικ για την Μπαρτσελόνα από το πρώτο ημίχρονο του αγώνα, “καθαρίζοντας” την αναμέτρηση για την ομάδα του, η οποία παρέμεινε μόνη πρώτη στη “La Liga”, μετά από 9 αγώνες.

Με δύο ασίστ από τον Ραφίνια, ο Λεβαντόφσκι σκόραρε στο 7′ και το 22′ και έβαλε το… κερασάκι δέκα λεπτά αργότερα, “τελειώνοντας” από νωρίς το ματς στη Βιτόρια. Οι Καταλανοί βρέθηκαν έτσι ξανά στο +3 από τη Ρεάλ Μαδρίτης στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος Ισπανίας.