Site icon NewsIT

Άλμα… τελικού! Επιβλητικός ο Τεντόγλου

06.08.2018 | 18:47

Στον τελικό του μήκους, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου που γίνεται στο Βερολίνο πέρασε ο Μίλτος Τεντόγλου. Αγώνας τελικού για τον Μιχάλη Αναστασάκη

Ο Μίλτος Τεντόγλου είναι σε πολύ καλή κατάσταση και το δείξει στα προκριματικά του μήκους στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου, που ξεκίνησε τη Δευτέρα (06.08.2018) στο Βερολίνο.

Ο Τεντόγλου είχε άλμα στα 8.15μ (άν. +1.3 μ/δ) στην πρώτη του προσπάθεια στο Β΄ γκρουπ, παίρνοντας εύκολα την πρόκριση για τον τελικό της Τετάρτης. Το όριο πρόκρισης ήταν στα 8 μέτρα και το άλμα που έκανε ο αθλητής του Γιώργου Πομάσκι  ενίσχυσε ακόμη περισσότερο την εκτίμηση πως είναι ένα από τα φαβορί για μετάλλιο.

Την ίδια ώρα, μια θέση στον τελικό της σφυροβολίας έχει ο Μιχάλης Αναστασάκης, καθώς ολοκλήρωσε την παρουσία του στην τρίτη θέση του α΄γκρουπ με 75,61 μ.

Ο 22χρονος Έλληνας αθλητής θα είναι μεταξύ των «12» του αυριανού (07.08.2018) τελικού του αγωνίσματος, αφού κατετάγη 5ος στο σύνολο των δύο προκριματικών γκρουπ με καλύτερη βολή (την 2η) στα 75.61μ (Α΄ γκρουπ), ενώ είχε ακόμη βολές στα 73.72μ και 72.87μ. Με την κορυφαία επίδοση των προκρiματικών προκρίθηκε ο κάτοχος του τίτλου Πάβελ Φάιντεκ (Πολωνία), που έκανε 77.86μ.

Εκτός ημιτελικών στα 100μ. του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος έμεινε ο Γιάννης Νυφαντόπουλος. Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέλαβε την τρίτη θέση στην 2η προκριματική σειρά με 10.44, επίδοση που ήταν η 19η.