Site icon NewsIT

Άλμπα Βερολίνου – Παναθηναϊκός 77-87: Πρεμιέρα με νίκη για τους πρωταθλητές της Euroleague

03.10.2024 | 21:26

EUROLEAGUE 2024-2025 / ÁËÌÐÁ ÂÅÑÏËÉÍÏÕ - ÐÁÏ

Ο Παναθηναϊκός έκανε πρεμιέρα με το… δεξί στη Euroleague, καθώς δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη με 87-77 επί της Άλμπα Βερολίνου, στην πρώτη αγωνιστική της σεζόν 2023-24.

Παίρνοντας το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα, ο Παναθηναϊκός επέτρεψε στην Άλμπα Βερολίνου να μειώσει αρκετές φορές στο σκορ, αλλά όταν χρειάστηκε βρήκε μεγάλα σουτ από Σλούκα, Ναν και Χουάντσο, για να φθάσει τελικά σε μία άνετη επικράτηση στην πρεμιέρα της σεζόν στη Euroleague.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με πεντάδα τους Μπράουν, Ναν, Γκριγκόνις, Μήτογλου και Λεσόρ, βρίσκοντας κατευθείαν ρυθμό στην  επίθεση, για να πάρει εξ αρχής προβάδισμα κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου. Ο νέος γκαρντ του “τριφυλλιού” οργάνωσε εξαιρετικά τη νέα του ομάδα και οι Ναν και Λεσόρ συνέχισαν από εκεί που τελείωσαν την περασμένη σεζόν για το 26-17 υπέρ της ομάδας του Αταμάν στο 10′.

Οι αλλαγές στο δεύτερο δεκάλεπτο, επέτρεψαν στην Άλμπα Βερολίνου να “ξεκολλήσει” στην επίθεση, με αποτέλεσμα να μειώσει και στο -5, αλλά ο Παναθηναϊκός βρήκε ξανά λύσεις, με τον Οσμάν να έρχεται από τον πάγκο και να είναι καθοριστικός τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση. Με κλέψιμο, τάπα και τρίποντο, ο Τούρκος φόργουορντ έστειλε τους “πράσινους” ξανά στο +10 για κλείσει το ημίχρονο στο 45-36.

Στην τρίτη περίοδο, η Άλμπα Βερολίνου κατάφερε και πάλι να “μαζέψει” τη διαφορά. Με πρωταγωνιστή τον Χέρμανσον που έφθασε τους 10 πόντους και πολλά σουτ από μακριά, η γερμανική ομάδα βρέθηκε ακόμη και στο -2 από τον Παναθηναϊκό. Οι “πράσινοι” εμφάνισαν στο ίδιο διάστημα επιθετικά προβλήματα χρειάστηκαν ένα… εξάποντο από Μπράουν και Χουάντσο για να διατηρήσουν το προβάδισμα και να φθάσουν στο 62-57.

Ο Κέντρικ Ναν μπήκε δε, “καυτός” στο τελευταίο δεκάλεπτο και ο Παναθηναϊκός “έτρεξε” ένα 9-0 που του επέτρεψε να “καθαρίσει” από νωρίς το ματς. Η Άλμπα προσπάθησε να αντιδράσει στο φινάλε του αγώνα, αλλά οι “πράσινοι” με δύο σερί τρίποντα από Χουάντσο και Σλούκα κατάφεραν να φθάσουν στη νίκη. Ο αρχηγός του “τριφυλλιού” ήταν αυτός που πέτυχε και το τρίποντο “μαχαιριά” για τους Γερμανούς, που ηττήθηκαν τελικά με 87-77 στην Umber Arena.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 36-45, 57-62, 77-87

STRONG DEFENSE | Panathinaikos - ALBA Berlin | HIGHLIGHTS R1 24-25 Turkish Airlines EuroLeague

Τα στατιστικά των παικτών

Άλμπα Βερολίνου (Γκονθάλεθ): Σπανιόλο 8 , Γουέτζελ 6 (7 ριμπάουντ) , ΜακΝτάουελ-Γουάιτ 13 (3/4 τρίποντα) , Μάτισεκ 6 (1/4 τρίποντα) , Χέρμανσον 12 (1/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 λάθη), Ολίντι 6 (0/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Κουμάντζι 8 (13 ριμπάουντ) , Ράπιεκ 2, Μπιν 5 (1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 11 (3/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 λάθη)

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Μπράουν 5 (2 ριμπαόυντ, 5 ασίστ), Σλούκας 10 (1/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Όσμαν 5 (1/3 τρίποντα) , Γκραντ 10 (2/3 τρίποντα, 2 ασίστ) , Ναν 16 (4/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λεσόρ 14 (8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκριγκόνις 3 (1/4 τρίποντα), Ερνανγκόμεθ 11 (3/5 τρίποντα), Μήτογλου 5 (1/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ) , Γιούρτσεβεν 8 (3 ριμπάουντ)