Site icon NewsIT

Ανετος ο Ολυμπιακός με ΑΕΚ! Μόνος πρώτος

26.11.2016 | 21:23

Ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε σε καμία στιγμή από την ΑΕΚ στην 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ και πήρε εύκολη νίκη με 78-67. Ετσι, σταμάτησε το σερί των νικών της Ενωσης.

Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε στο ΣΕΦ χάρη στους 17 πόντους του Ματ Λοτζέσκι και στο νταμπλ νταμπλ του Κεμ Μπερτς (12π., 10ρ.). Ο Πρίντεζης πρόσθεσε 12 πόντους, 10 ο Σπανούλης με 9 ασίστ και 9 πόντους ο Ιωάννης Παπαπέτρου. Ούκιτς και Σάκοτα είχαν από 14 πόντους. Υποβασταζόμενος έφυγε από το γήπεδο ο Βασιλειάδης, ο οποίος γύρισε το πόδι του στη λήξη της αναμέτρησης.

Οι Πειραιώτες έλεγχαν τον αγώνα από την αρχή με τους Πρίντεζη και Μπερτς να προσφέρουν στην επίθεση και να βοηθούν την ομάδα τους να «χτιστεί» διαφορά από νωρίς. Η ΑΕΚ δεν μπορούσε να καλύψει τη διαφορά.

Ομως, η άμυνά της στο δεύτερο δεκάλεπτο, τη βοήθησε να μαζέψει τη διαφορά (26-23, 13’). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και επανέφερε το ματς στα μέτρα του με τις ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 43-34.

Παρά το ξέσπασμα του Βασιλειάδη με 5 διαδοχικούς πόντους, η Ενωση δεν πέτυχε κάτι περισσότερο από το να μειώνει τη διαφορά…

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία. Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο και έφτασε άνετα στη νίκη 78-67.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 43-34, 65-46, 78-67

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 7 (1), Μπερτς 12, Γιανγκ 2, Παπαπέτρου 9 (1), Σπανούλης 10 (2), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 12 (1), Παπανικολάου 8 (1), Μάντζαρης, Χάκετ 1, Λοτζέσκι 17 (3), Αθηναίου.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 14 (2), Σάκοτα 14 (1), Βασιλειάδης 11 (3), Μιλόσεβιτς 5 (1), Ντίξον 10 (1), Λαρεντζάκης, Φάλκερ 2, Ιβάνοβιτς, Μαυροειδής 9, Σκουλίδας, Ουίλιαμς 2.