Σάββατο, 17 Αυγ.
31oC Αθήνα

Άρης – Προμηθέας Πάτρας 89-85: Στην παράταση έκαναν το 1-1 οι Θεσσαλονικείς στα πλέι οφ της Basket League

Ο Άρης έπαιξε με τη… φωτιά και επέτρεψε στον Προμηθέα Πάτρας να επιστρέψει από το -25 σε μόλις 11 λεπτά, αλλά μετά το 76-76 στο τέλος της κανονικής διάρκειας, επικράτησε με 89-85 στην παράταση και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των πλέι οφ της Basket League.

Με μία επιβλητική εμφάνιση για 29 λεπτά, ο Άρης βρέθηκε να προηγείται με 25 πόντους διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέτπου, αλλά ακολούθησε ένα απίστευτο μπλακ άουτ, που επανέφερε τον Προμηθέα Πάτρας στο ματς, μέσα σε λίγα λεπτά. Ένα “τρελό” σουτ του Χέιλ από το κέντρο, έστειλε μάλιστα και το ματς στην παράταση, αλλά εκεί οι “κίτρινοι” αντέδρασαν.

Στο έξτρα πεντάλεπτο του αγώνα, ο Άρης νίκησε με επιμέρους σκορ 13-9 και έφθασε στη νίκη που τον φέρνει στο 1-1 στη σειρά των πλέι οφ της Basket League και “ζωντανό” για την πρόκριση, με το τρίτο ματς να γίνεται όμως στην Πάτρα.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 41-33, 68-45, 76-76 (κ.α.), 89-85

Τα στατιστικά των παικτών

Άρης (Καστρίτης): Τολιόπουλος 13 (1/3 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 5/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη), Μπλούμπεργκς 4 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μποχωρίδης 7 (1), Ντε Σόουζα 23 (8/13 δίποντα, 7/8 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Γκάλινατ 12 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Σταρκ 5 (1/7 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σανόγκο 2 (8 ριμπάουντ), Κατσίβελης 5, Περσίδης 2, Χάρελ 16 (3/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη)

Προμηθέας Πάτρας (Παπαθεοδώρου): Μπαζίνας 4 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χάμιλτον 16 (6/9 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 8 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 2, Ετσενίκε 11 (5/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Χέιλ 18 (1/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 10/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα), Ρέινολντς 3 (1/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κάουαν 14 (2/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ασίστ), Κόνιαρης, Πάπας 10 (1), Κόφι 1, Καραγιαννίδης 6 (3/4 δίποντα)