Site icon NewsIT

Άρσεναλ – Μπράιτον 1-1: Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν «φρένο» στους «κανονιέρηδες» στο Έμιρεϊτς

31.08.2024 | 16:47

Soccer Football - Premier League - Arsenal v Brighton & Hove Albion - Emirates Stadium, London, Britain - August 31, 2024 Brighton & Hove Albion's Danny Welbeck in action with Arsenal's William Saliba Action Images via Reuters/Peter Cziborra EDITORIAL USE ONLY. NO USE WITH UNAUTHORIZED AUDIO, VIDEO, DATA, FIXTURE LISTS, CLUB/LEAGUE LOGOS OR 'LIVE' SERVICES. ONLINE IN-MATCH USE LIMITED TO 120 IMAGES, NO VIDEO EMULATION. NO USE IN BETTING, GAMES OR SINGLE CLUB/LEAGUE/PLAYER PUBLICATIONS. PLEASE CONTACT YOUR ACCOUNT REPRESENTATIVE FOR FURTHER DETAILS..

Άρσεναλ και Μπράιτον έμειναν στο 1-1 στο Έμιρεϊτς, σε ματς για την 3η αγωνιστική της Premier League. Με δέκα ποδοσφαιριστές έπαιξαν σχεδόν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο οι “κανονιέρηδες” λόγω αποβολής του Ράις στο 49′.

Πρώτη απώλεια βαθμών για Άρσεναλ και Μπράιτον στην Premier League με τις δυο ομάδες να μένουν στο 1-1, στο μεταξύ τους ματς που έγινε στο Έμιρεϊτς.

Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα προηγήθηκε στο 38′ με τον Κάι Χάβερτζ μετά από ασίστ του Σακά, ωστόσο, τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη τουυ δεύτερου μέρους έμεινε με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Ντέκλαν Ράις αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη.

Οι “γλάροι” εκμεταλλεύτηκαν την αριθμητική τους υπεροχή και στο 58′ έφτασαν στην ισοφάριση με τον Ζοάο Πέδρο, ο οποίος είχε σκοράρει και απέναντι στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ την προηγούμενη αγωνιστική.