Κυριακή, 7 Ιουλ.
30oC Αθήνα

“Αρχηγική” νίκη για την ΑΕΚ! Ο Σάκοτα “σκότωσε” τη Νίμπουργκ – videos

Με τον Ντούσαν Σάκοτα να πραγματοποιεί την κορυφαία του εμφάνιση στη σεζόν στο Basketball Champions League, η ΑΕΚ νίκησε και τη Νίμπουργκ στο ΟΑΚΑ με 80-76 και έκανε το 10 στα 10 σε όλες τις διοργανώσεις.

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι στο ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ επικράτησε δύσκολα της Νίμπουργκ με 80-76 και πετυχαίνοντας την 8η συνεχόμενη νίκη της στο Basketball Champions League, διατηρήθηκε στην κορυφή του ομίλου.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι πήγαινε χέρι-χέρι με τους Τσέχους για πάνω από 20 λεπτά, όμως ένα ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Σάκοτα να πετυχαίνει 8 συνεχόμενους πόντους, της έδωσε προβάδισμα νίκης στον αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι το “πάλεψαν” βέβαια μέχρι τέλους, αλλά με την Ένωση να έχει εντυπωσιακό ποσοστό από τη γραμμή των βολών (91% με 30/33) ήταν αδύνατο να ολοκληρώσει την ανατροπή στα τελευταία λεπτά.

Κορυφαίος για την ΑΕΚ, ήταν ο αρχηγός της ομάδας, Ντούσαν Σάκοτα, που είχε 18 πόντους με 3 τρίποντα, ενώ μεγάλο ματς έκαναν και ο Ματσιούλις, σημειώνοντας double double με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ. Εξαιρετικός για ένα ακόμη βράδυ στο Champions League ο Βινς Χάντερ, που είχε 18 πόντους με 8 ριμπάουντ, ενώ για τη Νίμπουργκ, Κόσεϊ και Μπέντα ξεχώρισαν στην επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 29-32, 53-51, 80-76

Τα στατιστικά των παικτών στο ΑΕΚ – Νίμπουργκ

ΑΕΚ: Γκρίφιν 6, Λαρεντζάκης 7(1), Ματσιούλις 15 (10 ριμπάουντ), Σάκοτα 18(3), Σαντ Ροος 12(1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος, Χάντερ 18 (10/12 βολές, 8 ριμπάουντ), Μωραϊτης, Ράταν Μέις 4, Ρόμπερσον, Τσαλμπούρης.

Νίμπουργκ: Μπόχατσικ 10(1), Χρούμπαν 10(2), Λόρενς 6, Πέτερκα 10(2), Ράιτ 9(1), Μπέντα 12(2), Κόσεϊ 13(3), Ντέιβις, Κριζ 2, Μάιερς 2, Πμπούρλα 2