Δευτέρα, 26 Αυγ.
33oC Αθήνα

Ελλάδα – Τουρκία: “Λύγισε” πιο δυνατό αντίπαλο με εκπληκτικό Πρίντεζη!

Intime

Η Τουρκία έβαλε… δύσκολα στην Εθνική μπάσκετ των ανδρών, που όμως βρήκε τις λύσεις κι έφτασε στη νίκη με 84-70, σε ματς για τη δεύτερη ημέρα του τουρνουά Ακρόπολις. Κορυφαίος ο Πρίντεζης! Double-double ο Γιάννης Αντετοκούνμπο – Κόντρα στη Σερβία την Κυριακή για την πρωτιά.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE του αγώνα

Η Εθνική μπάσκετ βρήκε μεγαλύτερη αντίσταση από την Τουρκία -σε σύγκριση με την Ιταλία αλλά στην 4η περίοδο έπαιξε με σοβαρότητα και έκανε το 2×2 στο τουρνουά “Ακρόπολις” νικώντας με 84-70, στο ΟΑΚΑ.

Χωρίς τον τραυματία Κώστα Σλούκα και το βασικό πεντάρι της, Γιάννη Μπουρούση (σ.σ. έμεινε εκτός δωδεκάδας), η Ελλάδα αξιοποίησε την υπεροχή της στα αμυντικά ριμπάουντ και στις ασίστ και είχε πρώτο σκόρερ τον Γιώργο Πρίντεζη με 18 πόντους.

Νταμπλ νταμπλ σημείωσε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ είχε και 8 κερδισμένα φάουλ, 5 ασίστ, 3 κοψίματα, παρά το σκληρό παιχνίδι των Τούρκων. Ο Νικ Καλάθης τελείωσε τον αγώνα με 11 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης στάθηκε στο… ύψος του με 12 πόντους, καρφώματα και κοψίματα.

Στα αρνητικά του αγώνα για την “Γαλανόλευκη”, τα 5/15 τρίποντα απέναντι σε μία Τουρκία που απειλούσε για τρία δεκάλεπτα, προβλημάτισε με την άμυνά της την ομάδα του Σκουρτόπουλου και είχε σε μεγάλη ημέρα τον Φουρκάν Κορκμάζ (25π., 8ρ., 5ασ., 3 κλ.).

Το παιχνίδι…

Η Τουρκία ήταν αυτή που πέτυχε το πρώτο καλάθι του ματς με τον Γουίλμπεκιν, αλλά η Εθνική μπάσκετ πήρε… φόρα και έκανε ένα σερί 13-0 με μπροστάρηδες τους Πρίντεζη και Γιάννη Αντετοκούνμπο. Οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν βελτιωμένοι στην άμυνα μετά το τάιμ άουτ που πήραν και “ψαλίδισαν” τη διαφορά στους 5 πόντους (17-12) με τον Κορκμάζ να σκοράρει. Η “Γαλανόλευκη” δεν βρήκε την ευκαιρία να… τρέξει στο ανοικτό γήπεδο, αλλά συνέχισε σε καλό ρυθμό και με καλά ποσοστά σε δίποντα και τρίποντα και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 24-17.

Η Εθνική μπάσκετ διατήρησε μια σταθερή και εντυπωσιακή εικόνα στην αρχή της δεύτερης περιόδου, με τον Παπαγιάννη να “πρωταγωνιστεί” κάτω από τις δύο ρακέτες. Την ίδια στιγμή, ο Κορκμάζ ήταν.. κακός μπελάς για την άμυνα της Ελλάδας. Η “Γαλανόλευκη” έχασε την αξιοπιστία της στην επίθεση, “χάλασε” τα ποσοστά της και αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα στο “σετ” παιχνίδι (φάνηκε η απουσία του Σλούκα, ενώ υπήρξε συνδυαστική άμυνα πάνω στον Αντετοκούνμπο) κι έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 42-37.

Η Εθνική μπάσκετ επέστρεψε στο παρκέ, με πιο πιεστική άμυνα, συνεχείς εναλλαγές στα μαρκαρίσματα των Τούρκων και με τους Αντετοκούνμπο και Πρίντεζη να βρίσκουν λύσεις στο σκοράρισμα. Την ίδια στιγμή, όμως, οι φιλοξενούμενοι είχαν καλά ποσοστά από το τρίποντο. Ο Ιλιασόβα ήταν αυτός που έκανε “ζημιά” στην Γαλανόλευκη άμυνα, κρατώντας την Τουρκία στο… παιχνίδι (63-57 το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου).

Ο Πρίντεζης ανέλαβε και πάλι… δουλειά στην τελευταία περίοδο, με τους Θανάση Αντετοκούνμπο και πΠαπαγιάννη να συνεισφέρουν στο σκοράρισμα. Ο Κορκμάζ δεν άφησε για αρκετά λεπτά τη διαφορά να ανέβει και “τράβηξε” την Τουρκία. Η Εθνική μπάσκετ όμως βρήκε λύσεις στην επίθεση και ξεπέρασε τους 80 πόντους (84-70 το τελικό σκορ).

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 42-37, 63-57, 84-70

Ελλάδα: Λαρεντζάκης 8 (2), Κόνιαρης, Καλάθης 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Παπαγιάννης 12 (6/8 δίποντα), Πρίντεζης 18 (7/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Παπανικολάου 2 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 2, Βασιλόπουλος 5 (1), Αντετοκούνμπο Γ. 16 (5/9 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 6/10 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 ασιστ, 3 τάπες, 3 λάθη σε 25’11”), Αντετοκούνμπο Θ. 8 (7 ριμπάουντ), Μήτογλου 2.

Τουρκία: Γουίλμπεκιν 9 (2/5 τρίποντα), Μπαλμπάι, Μπιρσέν, Οσμάν 9 (1/8 τρίποντα), Ιλιασόβα 16 (3/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/2βολές), Ερντέν 3 (6 ριμπάουντ), Μαχμούτογλου, Τουντσέρ, Σανλί 5, Κορκμάζ 25 (6/10 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 1/1 βολή, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Αρσλάν 3 (1).

Τα στατιστικά

Ελλάδα: 29/46 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 8/17 βολές, 41 ριμπάουντ (33+8), 25 ασίστ, 14 λάθη, 4 κλεψίματα, 7 τάπες.

Τουρκία: 15/34 δίποντα, 11/36 τρίποντα, 7/13 βολές, 29 ριμπάουντ (21+8), 18 ασίστ, 11 κλεψίματα, 6 λάθη, 2 τάπες.