Κυριακή, 7 Ιουλ.
33oC Αθήνα

Γράφτηκε ιστορία στο Πόρτλαντ με τέσσερις παρατάσεις! Έπαιξε 65 λεπτά ο Γιόκιτς – video

Απίστευτα πράγματα στο Πόρτλαντ, με τους Μπλέιζερς να “λυγίζουν” τους Νάγκετς στην τέταρτη παράταση και τον Νίκολα Γιόκιτς να μένει 65 λεπτά (!) στο παρκέ.

Ένα ιστορικό παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο Πόρτλαντ για τα ημιτελικά των πλέι οφ της Δύσης, με τους Μπλέιζερς να επικρατούν των Νάγκετς με 140-137 ύστερα από τέσσερις παρατάσεις και να παίρνουν το προβάδισμα στη σειρά με 2-1. Αυτή ήταν η δεύτερη φορά στην ιστορία των πλέι οφ που υπήρξε παιχνίδι τεσσάρων παρατάσεων. Η πρώτη ήταν το 1953.

Οι δύο ομάδες αδυνατούν να ξεφύγουν στο σκορ και να φτάσουν στη νίκη, ενώ λίγο έλειψε το παιχνίδι να πάει και σε πέμπτη παράταση, αλλά ο Γιόκιτς ευστόχησε στη 1 από τις 2 βολές που εκτέλεσε 5,6” πριν από τη λήξη της τέταρτης.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο ΜακΚόλουμ με 41 πόντους. Φοβερός ο Γιόκιτς για τους Νάγκετς, έκανε triple-double με 33 πόντους, 18 ριμπάουντ και 14 ασίστ.

Το αξιοσημείωτο είναι, βέβαια, ότι ο Σέρβος σέντερ έμεινε στο παρκέ για 65 λεπτά (!), σπάζοντας τα κοντέρ και δίνοντας την καλύτερη απάντηση σε όσους τον “κράζουν” για τα περιττά κιλά του.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-17, 48-47, 81-76, 102-102 (κ.α.), 109-109 (1η παρ.), 118-118 (2η παρ.), 129-129 (3η παρ.), 140-137.

ΠΟΡΤΛΑΝΤ ΤΡΕΪΛ ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ (Στοτς): Αμίνου 6 (12 ριμπάουντ), Χάρκλες 15 (10 ριμπάουντ), Κάντερ 18 (15 ριμπάουντ), Λίλαρντ 28 (10/24 σουτ, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), ΜακΚόλουμ 41 (16/39 σουτ, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Κόλινς 8 (8 ριμπάουντ), Κάρι 5, Τέρνερ, Χουντ 19 (6/8 σουτ).

ΝΤΕΝΒΕΡ ΝΑΓΚΕΤΣ (Μαλόουν): Μίλσαπ 17 (13 ριμπάουντ), Κρεγκ 4, Γιόκιτς 33 (13/25 σουτ, 18 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 8 λάθη), Μάρεϊ 34 (14/32 σουτ, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάρις 13, Πλάμλι 3, Μόρις, Μπίσλι 11, Μπάρτον 22 (9 ριμπάουντ).