Site icon NewsIT

Μπάμπεργκ – Παναθηναϊκός: “Πράσινο” ναυάγιο στη Γερμανία! Διασώθηκε μόνο ο τρομερός Καλάθης

02.02.2018 | 23:12

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να φύγει με το "διπλό" ούτε από την έδρα της ντεφορμέ και με απουσίες Μπάμπεργκ. Οι "πράσινοι" παρουσιάστηκαν για ακόμα μία φορά κατώτεροι των περιστάσεων μακριά από το ΟΑΚΑ και μοιραία γνώρισαν τη συντριβή (95-74) από τους Γερμανούς, για την 21η αγωνιστική της Euroleague.

Δείτε το LIVE του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός πέταξε στα… σκουπίδια ακόμα μία ευκαιρία να πάρει ένα “διπλό” που θα του άνοιγε τον δρόμο για την τετράδα και το πλεονέκτημα έδρας. Πραγματοποιώντας τραγική εμφάνιση στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ηττήθηκε από την Μπάμπεργκ με 95-74 κι υποχώρησε στο 13-8, χάνοντας έδαφος στην κατάταξη.

Μόνο ο Νικ Καλάθης στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων. Ο Έλληνας γκαρντ έκανε το παιχνίδι της ζωής του, κάνοντας ρεκόρ καριέρας με 31 πόντους, ενώ μοίρασε κι 7 ασίστ. Όλοι οι υπόλοιποι παίκτες του Πασκουάλ ήταν κάτω του μετρίου. Από πλευράς νικητών, ξεχώρισε ο Ρούμπιτ με 26 πόντους κι 8 ριμπάουντ. Ακόμα… ένας αντίπαλος σέντερ έκανε εξαιρετικό παιχνίδι κόντρα στο “τριφύλλι” κι αυτό μόνο τυχαίο δεν είναι, μιας και οι “πράσινοι” έχουν θέμα στη ρακέτα τους.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε από το πρώτο δεκάλεπτο να «κυνηγά» στο σκορ την Μπάμπεργκ. Οι Γερμανοί ήταν διαβασμένοι, “χτύπησαν” την αδυναμία του “τριφυλλιού” στη ρακέτα και προηγήθηκαν με 23-17 στο πρώτο δεκάλεπτο., έχοντας για “πρώτα βιολιά” τους Ρούμπτι, Μούσλι κι Ολίντε.

Οι “πράσινοι” συνέχισαν να μην είναι αποτελεσματικοί στην άμυνα, ενώ αντιμετώπιζαν μεγάλο πρόβλημα και το επιθετικό κόμματι. 2/14 τρίποντα είχαν οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο ημίχρονο, με τους Γερμανούς να μην χάνουν την ευκαιρία και να ανεβάζουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (42-32) στο τέος του πρώτου μέρους.

Διαφορετικό πρόσωπο στο τρίτο δεκάλεπτο με “όργια” Καλάθη

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός “ξύπνησε”. Έπαιξε επιτέλους άμυνα, ενώ ο Καλάθης σεληνιάστηκε. Με 15 προσωπικούς πόντους του Έλληνα γκαρντ, οι “πράσινοι” επέστρεψαν στη διεκδίκηση της νίκης, μειώνοντας στους 2 πόντους (57-55) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Το “τριφύλλι” κατάφερε ακόμα και να προηγηθεί στο σκορ (48-50, 51-52), αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι το φινάλε της περιόδου.

Η αφύπνιση του Παναθηναϊκού είχε διάρκεια 10 λεπτών. Οι “πράσινοι” επέστρεψαν στην κάκιστη εικόνα του πρώτου μέρους στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Με σερί 8-0, οι Γερμανοί ξέφυγαν και πάλι με 10 πόντους (65-55), ενώ ανέβασαν τη διαφορά στους 16 πόντους (80-64 στο 36′), “καθαρίζοντας” άνετα την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 42-32, 57-55, 95-74.
ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ
: Χάκετ 9, Χίκμαν 7, Ράιτ 15 (3), Ζήσης 4, Νίκολιτς, Στάιγκερ, Λο 12 (1), Ολίντε 10, Ρούμπιτ 26 (7/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 9/12βολές, 8 ριμπάουντ), Χέκμαν 5, Μούσλι 7.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 7 (1/3 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 5/6 βολές), Ρίβερς (0/4 σουτ), Παππάς 11 (1), Ντένμον (0/3 σουτ), Γκιστ 4 (2/7 δίποντα), Βουγιούκας 8, Λαεκαβίτσιους 3 (1), Γκάμπριελ 6, Όγκαστ, Καλάθης 31 (10/16 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ασίστ), Αντετοκούνμπο 4, Μήτογλου.