30oC Αθήνα

Ολυμπιακός – Ζαλγκίρις: “Break” με το… καλημέρα! Σόκαραν το ΣΕΦ οι Λιθουανοί [vids]

Ολυμπιακός
ΦΩΤΟ eurokinisi

Ο Ολυμπιακός ήταν από την αρχή μπροστά στο σκορ, αλλά η Ζαλγκίρις βρήκε απάντηση στο τέλος και με μεγάλα σουτ του Πάνγκος και του Μιλάκνις πήρε τη νίκη με 78-87, “παγώνοντας” το ΣΕΦ. Τρομερό τρίποντο του Σπανούλη για το 72-72 της κανονικής διάρκειας.

Σε “κακό δαίμονα” του Ολυμπιακού αποδείχθηκε και στα πλέι οφ της Euroleague η Ζαλγκίρις, αφού με την τρίτη της φετινή νίκη (78-87) επί των “ερυθρόλευκων” πήρε προβάδισμα και για την πρόκριση στο φάιναλ φορ.

Τρομερό ματς από τον Σπανούλη (25 πόντοι, 9 ασίστ) που έβαλε και το σουτ της ισοφάρισης για το 72-72 στο 40′, αλλά στην παράταση οι Λιθουανοί αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και πήραν τελικά εύκολα τη νίκη με 78-87 στο 45′. Βοήθησαν και οι Πρίντεζης και Παπαπέτρου, αλλά τελικά δεν ήταν αρκετοί για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, που “έχασε” και τον Μιλουτίνοφ με τραυματισμό κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Από την πλευρά της, η Ζαλγκίρις είχε σε εξαιρετική βραδιά τον Ντέιβις με 21 πόντους και εκπληκτικές άμυνες, αλλά και τους Πάνγκος και Μιλάκνις, οι οποίοι πέτυχαν μεγάλα τρίποντα στο τέλος της κανονικής διάρκειας, αλλά και στην παράταση.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το ματς ο Ολυμπιακός, αφού με “όπλο” την εξαιρετική του άμυνα και τρέχοντας διαρκώς στον αιφνιδιασμό, κατάφερε να ξεφύγει εξ αρχής στο σκορ. Μετά το αρχικό 9-6 έκανε ένα τρομερό σερί 14-2 και έφθασε τη διαφορά ακόμη και στους 15 πόντους 1’30” πριν το τέλος (23-8). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε όμως στο 23-12 με 4 συνεχόμενες βολές από την ομάδα της Ζαλγκίρις, η οποία και δεν κατάφερε να πετύχει καλάθι εντός πεδιάς για 6,5 ολόκληρα λεπτά στην 1η περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου φάνηκε να μένει από ενέργεια και επέτρεψε στους Λιθουανούς να επιστρέψουν. Έχοντας και τραγικά ποσοστά στις βολές, ο Ολυμπιακός, πέτυχε μόλις 9 πόντους από το 10′ μέχρι το 19′, για την ισοφάριση της Ζαλγκίρις σε 32-32. Το σκορ του ημιχρόνου διαμορφώθηκε όμως στο 38-32 με δύο σερί τρίποντα του Σπανούλη. Ο αρχηγός των “ερυθρολεύκων” ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο και οδήγησε την ομάδα του με 12 πόντους και 3 ασίστ.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ολυμπιακό να κάνει τα “ξεσπάσματά” του στην επίθεση, αλλά τη Ζαλγκίρις να βρίσκει συνεχώς απάντηση και να μαζεύει σταθερά τη διαφορά. Στο 36′ μάλιστα πέρασε και μπροστά στο σκορ με 45-46. Οι Πειραιώτες έκαναν νέο 8-0 σερί, αλλά οι Λιθουανοί δεν το έβαλαν κάτω και μείωσαν στους τρεις 56-53 στο 30′.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι και στο 4ο δεκάλεπτο με το προβάδισμα να εναλλάσσεται διαρκώς και το παιχνίδι να φαίνεται ότι θα κριθεί στην “κόψη του ξυραφιού”. Οι Λιθουανοί μάλιστα έφθασαν μία “ανάσα” από τη νίκη και στην κανονική διάρκεια, μετά από τρίποντο του Μιλάκνις που έκανε το σκορ 69-72. Με ένα ακόμη “cluch” σουτ του αρχηγού του όμως, ο Ολυμπιακό έφερε το ματς στα ίσια και θα μπορούσε και να το κερδίσει στην τελευταία επίθεση, αλλά ο Σπανούλης γλίστρησε και ο Μάντζαρης δεν κατάφερε να πετύχει ένα “τραβηγμένο” τρίποντο.

Το παιχνίδι πήγε στην παράταση, όπου η ομάδα του Σφαιρόπουλου έδειξε ανίκανη να ακολουθήσει τους Λιθουανούς, αφού έμοιαζε χωρίς ενέργεια. Οι “ερυθρόλευκοι” διαμαρτύρονται και για κάποιες φάσεις στην αρχή του έξτρα χρόνου, αλλά από εκεί και μετά, η ομάδα του Σαρούνας Γιασκεβίτσιους έδειξε πιο ψύχραιμη για να πάρει τη νίκη.

Με το τελικό 78-87, η Ζαλγκίρις έκανε έτσι το break μέσα στο ΣΕΦ και πήγε τη σειρά στο 0-1, παίρνοντας προβάδισμα πρόκρισης στο Final4 του Βελιγραδίου. Από την πλευρά του, ο Ολυμπιακός κοιτάζει πλέον το δεύτερο ματς της Παρασκευής, αλλά και την επόμενη… προπόνηση της ομάδας, αφού πέραν του Παπανικολάου που δεν έπαιξε και σήμερα, αμφίβολοι είναι πλέον και οι Μιλουτίνοφ και Στρέλνιεκς.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 38-32, 56-53, 72-72, 78-87 (παρ).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 6 (6 ριμπάουντ), Μπράουν, Παπαπέτρου 11 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Σπανούλης 25 (3/6 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 4/6 βολές, 9 ασίστ), Μιλουτίνοβ 7 (8 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς, Τιλί 3 (1), Πρίντεζης 12 (5 ριμπάουντ), Μάντζαρης 9 (2), Ρόμπερτς 5, Τόμπσον.
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 21 (8/15 δίποντα, 5/5 βολές, 8 ριμπάουντ), Πάνγκος 20 (3/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 5/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Τουπάν, Ούντριχ 4, Γιανκούνας 4, Μιλάκνις 16 (4/10 τρίποντα), Μίτσιτς 7, Ουάιτ 8 (2), Καβαλιάουσκας 2, Ουλανόβας 5 (1).