Σάββατο, 17 Αυγ.
31oC Αθήνα

“Τρελό” παιχνίδι στο Μαϊάμι με δύο triple–double! Στην παράταση οι Χιτ

Εκπληκτικό παιχνίδι στο Μαϊάμι. Οι Χιτ κατάφεραν να στείλουν την αναμέτρηση με τους Ατλάντα Χοκς στην παράταση, εκεί όπου με ένα σερί 16-0 πήραν τη νίκη με 135-121 κι έκαναν το 11-0 στην έδρα τους. Σε εκπληκτική βραδιά Μπάτλερ και Αντεμπάγιο.

“Τρελό” ματς στο Μαϊαμι, με τους Χιτ να επικρατούν στην παράταση των Ατλάντα Χοκς με 135-121 (κ.α. 117-117). Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ με 117-111, 59 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα, αλλά φαίνεται πως βιάστηκαν να πουν πως το ματς τελείωσε!

Οι Χιτ σημείωσαμ τους επόμενους 22 πόντους (σ.σ. τους τελευταίους έξι της κανονικής διάρκειας, αλλά και τους πρώτους 16 στην παράταση) και πήραν τη νίκη βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 18-6 (11-0 εντός έδρας).

Οι νικητές είχαν σε εξαιρετική ημέρα τόσο τον Τζίμι Μπάτλερ όσο και τον Μπαμ Αντεμπάγιο που σημείωσαν triple double. Ο πρώτος είχε 20 πόντους, 18 ριμπάουντ και 10 ασίστ, ενώ ο δεύτερος πέτυχε 30 πόντους, μάζεψε 11 ριμπάουντ και μοίρασε 11 ασίστ. Ο Κέντρικ Ναν πρόσθεσε 36 πόντους ενώ ο Ντάνκαν Ρόμπισον ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 34 πόντους (10/14 τρίποντα). Για τους Χοκς, 28 πόντους είχε ο ΝτεΑντρε Χάντερ και 21 και 9 ασίστ ο Τρέι Γιανγκ….

Η διαφορά είναι η ευρύτερη που έχει σημειωθεί σε αγώνα με παράταση από τον Οκτώβριο του 2009, στη νίκη των Σίξερς επί των Νικς με 141-127.