Site icon NewsIT

ΕΚΟ Ράλλυ Ακρόπολις 2024: Ο Τιερί Νεβίλ ταχύτερος στο Shakedown με τη Hyundai

05.09.2024 | 13:52

Ο Βέλγος, Τιερί Νεβίλ, της Hyundai προηγείται στην κατάταξη στο πρωτάθλημα οδηγών του WRC και ήταν ο πρωταγωνιστής στην ανεπίσημη ειδική διαδρομή του ΕΚΟ Ράλλυ Ακρόπολις 2024.

Το ΕΚΟ Ράλλυ Ακρόπολις έκανε την ανεπίσημη εκκίνησή του το πρωί της Πέμπτης (05.09.2024) με το καθιερωμένο Shakedown των οδηγών. Ταχύτερος της διαδρομής μήκους 3,62 χιλιομέτρων ήταν ο Τιερί Νεβίλ της Hyundai Motorsport.

Έπειτα από τρία περάσματα, ο Βέλγος σημείωσε χρόνο 2:38,2 και ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τον εθνικό μας αγώνα. Ο Νεβίλ θα πάρει εκκίνηση στο ΕΚΟ Ράλλυ Ακρόπολις με ανεβασμένη ψυχολογία έχοντας υπογράψει νέο συμβόλαιο συνεργασίας με τη Hyundai ( υπέγραψε μονοετή επέκταση συμβολαίου με την ομάδα από τη Νότια Κορέα).

Ο Βέλγος οδηγός, ο οποίος διεκδικεί φέτος τον πρώτο τίτλο της καριέρας του στο WRC, αφού είναι επικεφαλής στην κατάταξη των οδηγών, έχοντας προβάδισμα 27 βαθμών έναντι του οκτάκις παγκόσμιου πρωταθλητή, Σεμπαστιάν Οζιέ, θα ενισχύσει τη Hyundai για 12η χρονιά στο WRC, ενώ έχει παίξει καθοριστικό ρόλο στις επιτυχίες της ομάδας.

Ο 36χρονος οδηγός σημείωσε την πρώτη νίκη της καριέρας του στο WRC με τη Hyundai στο Ράλλυ Γερμανίας το 2014, ενώ από τότε έχει πανηγυρίσει 20 νίκες, 59 παρουσίες στο βάθρο και 371 “πρωτιές” σε ειδικές διαδρομές, οδηγώντας τα αυτοκίνητα της εταιρείας από τη Νότια Κορέα.

Στη 2η θέση της κατάταξης βρέθηκε ο Τακαμότο Κατσούτα της Toyota Gazoo Racing, με τον Ιάπωνα να κάνει μόλις δύο περάσματα στα οποία εντυπωσίασε. Η ταχύτερη επίδοσή του πίσω από το τιμόνι του Yaris Rally1 ήταν στο 2:39,1. Τρίτος ήταν ο Όιτ Τάνακ της Hyundai, ο οποίος ήταν 1,9 δευτερόλεπτα μακριά από την κορυφή.

Η “αυλαία” του ΕΚΟ Ράλλυ Ακρόπολις 2024 ανοίγει απόψε το βράδυ (05.09.2024, 19:00) στην “έδρα” του αγώνα, τη Λαμία με την εκκίνηση στην Πανελλήνια Έκθεση της πόλης, ενώ την Παρασκευή θα διεξαχθούν έξι ειδικές διαδρομές (Άνω Παύλιανη 1 & 2, Δάφνη 1 & 2, “Ταρζάν” 1 & 2).

Ακολουθούν το Σάββατο άλλες έξι ειδικές (Ρεγκίνι, Θήβα, Άγιοι Θεόδωροι 1 & 2, Λουτράκι, υπερειδική) και την Κυριακή θα διεξαχθούν οι τελευταίες τρεις ειδικές (Οινοχώρι, Ελευθεροχώρι 1 & 2), με τις οποίες θα ολοκληρωθεί ο αγώνας.