Τετάρτη, 24 Ιουλ.
30oC Αθήνα

Εξαιρετικός και πάλι ο Αντετοκούνμπο – «Ζόρικη» νίκη για Μπακς

Τέταρτη σερί νίκη για τους Μιλγουόκι Μπακς. Δύσκολη επικράτηση για τα «Ελάφια» επί των Γουίζαρντς με 135-134 στο Fiserv Forum και νέα «δυνατή» εμφάνιση για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, που αποχώρησε με έξι φάουλ στα τελευταία λεπτά του ματς.

Οι Μιλγουόκι Μπακς συνεχίζουν τη «μάχη» για την κορυφή της Ανατολής. Μετά τις δυο συνεχόμενες νίκες επί των Μπρούκλιν Νετς, επικράτησαν των Ουάσινγκτον Γουίζαρντς (135-134) σε ματς-θρίλερ στο «Fiserv Forum».

Με αυτή τους τη νίκη (4η σερί), οι Μπακς ανέβηκαν στο 42-24 (20-14 εντός έδρας) ενώ οι Γουίζαρντς «έπεσαν» στο 30-36 (καταλαμβάνουν την 10η και τελευταία θέση των play-in).

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 23 πόντους (με 7/8 βολές, 8/13 δίποντα, 0/2 τρίποντα), ενώ μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, ενώ είχε και 2 κοψίματα σε 29:40 λεπτά συμμετοχής.

Δυο λεπτά πριν το τέλος του ματς, ο «Greek freak» βγήκε… εκτός μάχης, με έκτο φάουλ (ο Γουέστμπρουκ το κέρδισε «έξυπνα»). Άξιοι συμπαραστάτες του Γιάννη Αντετοκούνμπο ήταν οι Τζρου Χόλιντεϊ (29 πόντους) και Πατ Κόνατον (16 πόντους). Οι Μπακς αγωνίστηκαν χωρίς τον Κρις Μίντλετον, ενώ τραυματίστηκε κατά τη διάρκεια του αγώνα ο Πι Τζέι Τάκερ.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο είχε 3 πόντους (με 3/4 βολές, 0/2 δίποντα), 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 16 λεπτά συμμετοχής.

Από τους Γουίζαρντς ξεχώρισε ο Ράσελ Γουέστμπρουκ που έφτασε τα 179 triple-doubles (29 πόντοι από 12/18 δίποντα και 5/8 βολές, 12 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 3 κλεψίματα σε 40:32).

Σε «μεγάλη» βραδιά στο σκοράρισμα ο Μπράντλι Μπιλ, πετυχαίνοντας 42 πόντους (με 11/18 δίποντα,, 3/6 τρίποντα, 11/14 βολές), ενώ είχε 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Πολύ καλή προσπάθεια από τον Ντάνιελ Γκάφορντ με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ σε 14 λεπτά.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-37, 71-71, 103-95, 135-134.