Site icon NewsIT

Έξαλλοι στην Μπαρτσελόνα με το VAR για πέναλτι στις καθυστερήσεις του αγώνα με τη Χετάφε

14.08.2023 | 10:14

Soccer Football - Spain - LaLiga - Getafe v FC Barcelona - Coliseum Alfonso Perez, Getafe, Spain - August 13, 2023 Referee Cesar Soto Grado looks at the VAR monitor for a possible penalty to FC Barcelona REUTERS/Juan Medina

Η Μπαρτσελόνα έκανε πρεμιέρα με το… αριστερό στην Ισπανία, αφού για τέταρτη συνεχόμενη φορά, δεν κατάφερε να κερδίσει στην έδρα της Χετάφε κι έμεινε στην ισοπαλία με 0-0.

Το αποτέλεσμα θα μπορούσε να αλλάξει όμως στις καθυστερήσεις, αφού η Μπαρτσελόνα ζήτησε πέναλτι σε “καθαρή” ανατροπή του Αραούχο μέσα στην περιοχή της Χετάφε. Ο διαιτητής πήγε να δει τη φάση στο VAR, αλλά η απόφασή του δεν ήταν η αναμενόμενη, αφού έδωσε φάουλ για χέρι του Γκάμπι λίγα δευτερόλεπτα πριν το πέναλτι.

Το γεγονός έκανε έξαλλους τους Καταλανούς και ο Τσάβι δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα τα εξής: «Δεν βλέπω χέρι πουθενά. Είναι εφεύρευση. Είπαν ότι αν δεν είναι ξεκάθαρη (σ.σ. η παράβαση) δεν θα σφυρίζουν».