Site icon NewsIT

Ελλάδα – Ιταλία 10-11: Η εθνική πόλο «άγγιξε» την πρόκριση αλλά ο «κακός της δαίμονας» την άφησε εκτός ημιτελικών στο παγκόσμιο

13.02.2024 | 17:54

epa11150179 Konstantinos Genidounias (L) of Greece in action against Andrea Fondelli (R) of Italy during the Men's Water Polo Quarterfinal match between Italy and Greece at the FINA World Aquatics Championships in Doha, Qatar, 13 February 2024. EPA/YURI KOCHETKOV

Η εθνική πόλο των ανδρών βρέθηκε να είναι δυο γκολ μπροστά από την Ιταλία, 2:30 πριν το φινάλε του προημιτελικού, αλλά οι “ατζούρι” κατάφεραν να “λυγίσουν” την γαλανόλευκη και τον εκπληκτικό Ζερδεβά (11-10) και να πάρουν την πρόκριση στους “4” του παγκοσμίου πρωταθλήματος της Ντόχα. Κόντρα στην Ισπανία, για μια θέση στον τελικό. Ο Ντι Φούλβιο το νικητήριο γκολ. Πλέον η Ελλάδα θα παίξει με το Μαυροβούνιο για τις θέσεις 5-8.

Η εθνική πόλο των ανδρών έκανε ένα εκπληκτικό πρώτο οκτάλεπτο, βάζοντας τρία γκολ και δεχόμενη μόλις ένα. Η άμυνα της Ελλάδας εγκλώβισε τους “ατζούρι”, με την ομάδα του Θοδωρή Βλάχου να ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 4-1 στις αρχές της δεύτερης περιόδου.

Εκεί όμως η Ελλάδα έπαθε.. black out, η Ιταλία “ξύπνησε” και πέτυχε πέντε σερί γκολ, για να ανατρέψει το σκορ και να φτάσει στο 6-4. Ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του οκταλέπτου, ο Καλογερόπουλος μείωσε σε 6-5, δίνοντας και πάλι… πνοή στην ομάδα.

Ένα τυχερό γκολ των Ιταλός στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου έφερε το 7-5, με την Εθνική πόλο να “απαντάει” στην επόμενη επίθεσή της (7-6) και να κάνει το 7-7 με γκολάρα του Βλαχόπουλου, στον παίκτη παραπάνω, 3:50 πριν την ολοκλήρωση του οκταλέπτου. Οι “ατζούρι” κατάφεραν να πάρουν και πάλι το προβάδισμα, αλλά η Ελλάδα έκλεισε την 3η περίοδο ισοφαρίζοντας σε 8-8 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και τον Ζερδεβά να κάνει μια ακόμα τεράστια επέμβαση (από τις πολλές που είχε). Η ελληνική ομάδα έπαιξε για τέσσερα λεπτά με παίκτη λιγότερο στη δεύτερη περίοδο, λόγω αποβολής του Αργυρόπουλου.

Ο τερματοφύλακας της Ελλάδας κατέβασε… ρολά και στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου, όταν η Ιταλία ανάγκασε -με την απόδοσή της- την Εθνική μας να μπει σε θέση άμυνας. Πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου κέρδισε πέναλτι, με τον Γενηδουνιά να δίνει και πάλι το προβάδισμα στην Ελλάδα, κάνοντας το 9-8!

Οι δυο ομάδες είχαν δοκάρια στις επιθετικές προσπάθειες που ακολούθησαν, με τον Καλογερόπουλο να σκοράρει -στον παίκτη παραπάνω- αλλά το τέρμα να ακυρώνεται, λόγω τέλους του χρόνου επίθεσης.

Στα 2:35 πριν το φινάλε, ο Βλαχόπουλος έκανε το 10-8, με την Ιταλία να μειώνει στην επόμενη επίθεση (10-9) και να ισοφαρίζει (10-10) με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντι Σόμα, στο 1:42. Στα 42 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα, ο Ντι Φούλβιο έδωσε την τελική “μαχαιριά” στην Ελλάδα, κάνοντας το 11-10 για την Ιταλία και δίνοντάς της την πρόκριση στα ημιτελικά.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 2-5, 3-2,

Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς, Σκουμπάκης, Γκιουβέτσης, Φουντούλης, Παπαναστασίου, Αργυρόπουλος , Κανακάκης, Αλαφραγκής, Κάκαρης, Νικολαΐδης, Βλαχόπουλος, Τζωρτζάτος, Παπανικολάου

Ιταλία (Αλεσάντρο Καμπάνια): Ντελ Λούνγκο, Ντι Φούλβιο, Κοντέμι, Μαρτσιάλι, Φοντέλι, Βελότο, Ρεντσούτο, Ετσενίκε, Πρεσιούτι, Μπρούνι , Ντι Σόμα, Ντόλτσε, Νικόζια, Γκράτα