Site icon NewsIT

Ελλάδα – Κροατία 58-83: Νέα ήττα για την Εθνική Κορασίδων στο Eurobasket U16 και υποβιβασμός στην Β’ κατηγορία

23.08.2024 | 16:07

Ήττα και υποβιβασμός! Η Εθνική Κορασίδων δεν τα κατάφερε κόντρα στην Κροατία (83-58) για τις θέσεις κατάταξης 13-16 στο Eurobasket U16 Α’ Κατηγορίας, με αποτέλεσμα να “πέσει” στην Β’ κατηγορία.

Την ήττα από την Κροατία με 58-83 γνώρισε η Εθνική Κορασίδων στον αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 13-16 του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U16 που διεξάγεται στο Μίσκολτς της Ουγγαρίας. Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα (6 ήττες σε 6 ματς στη διοργάνωση) συνεπάγεται τον υποβιβασμό της Εθνικής στη Β΄ Κατηγορία, στην οποία θα αγωνιστεί το ερχόμενο το καλοκαίρι.

Η Εθνική Κορασίδων μπόρεσε να είναι ανταγωνιστική στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα όταν και προηγήθηκε με 5-4 (1΄49΄΄) μετά από τρίποντο της Ζορμπαλά και αργότερα ισοφάρισε με τη Λαγωνικάκη σε 7-7 (3΄10΄΄). Ήρθε όμως ένα καταστροφικό πεντάλεπτο καθώς οι παίκτριες της Κροατίας με ένα σερί 14-0 βρέθηκαν να προηγούνται με σκορ 8-23 (6΄34΄΄), κλείνοντας το δεκάλεπτο με το ευρύ 12-32.

Η Κροατία βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με +28 στη δεύτερη περίοδο και σκορ 20-48 (18΄48΄΄), ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο έφθασε τη διαφορά στο +32 (24-56, 22΄31΄΄). Η Εθνική βρήκε ξανά τον καλό της εαυτό και με επί μέρους σκορ 11-1 μείωσε σε 35-57 (26΄51΄΄) μετά από τρίποντο της Βίγκα.

Η ελληνική αντίδραση δεν είχε συνέχεια και στον χρόνο που απέμενε η Κροατία είχε απλά να διαχειριστεί το ευρύ προβάδισμά της κατακτώντας τη νίκη με σκορ 58-83.

LIVE - Greece v Croatia | FIBA U16 Women's EuroBasket 2024 | Class. Games 13-16

Μοναδικός στόχος πλέον για την Ελλάδα είναι να αποφύγει την τελευταία θέση, κάτι που – για να συμβεί – θα πρέπει να νικήσει αύριο (24.08.2024) την ηττημένη του ζευγαριού του Μαυρουβουνίου με την Σουηδία.

Τα δεκάλεπτα: 12-32, 22-48, 38-61, 58-83

ΕΛΛΑΔΑ (Μίχα): Λαγωνικάκη 2, Μήτραλη 2, Φουστέρη 2, Χλιαουτάκη 9 (4/9 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 0/2 βολές), Βίγκα 3, Μόσχου, Ζορμπαλά 9 (2/12 δίποντα, 1/6τρίποντα, 1/6 βολές), Υφαντοπούλου 4, Τσιανάκα 12 (4 ασίστ), Φονιαδάκη, Τουμπανιάρη 15 (13 ριμπάουντ), Καμπακά