Σάββατο, 6 Ιουλ.
30oC Αθήνα

Ελλάδα – Σλοβενία 96-68: «Σάρωσε» την ομάδα του Λούκα Ντόντσιτς και πέρασε στον τελικό του Προολυμπιακού του ΣΕΦ

Eurokinissi

Μια εντυπωσιακή Εθνική μπάσκετ, με πολλούς πρωταγωνιστές. Η Ελλάδα πήρε… άριστα κόντρα στην Σλοβενία, αγωνίστηκε με πάθος και με κορυφαίους τους Τόμας Γουόκαπ και Γιάννη Αντετοκούνμπο, κατάφερε να νικήσει με 96-68 και να περάσει στον τελικό του Προολυμπιακού τουρνουά. “X-Factor” ο Τολιόπουλος. Ο Λούκα Ντόντσιτς εκτός Ολυμπιακών Αγώνων 2024.

Γαλανόλευκο “πάρτι” πρόκρισης για την Ελλάδα στο κατάμεστο ΣΕΦ. Η Εθνική μπάσκετ πήρε με εμφατικό τρόπο το πρώτο της νοκ-άουτ ματς στο Προολυμπιακό τουρνουά. Η Σλοβενία του Λούκα Ντόντσιτς αποδείχθηκε μικρό “εμπόδιο” για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, που νίκησε με 96-68 και θα παίξει την Κυριακή (07.07.2024) στον τελικό, για την πρόκρισή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024.

Κορυφαίοι της Ελλάδας οι Γουόκαπ (19π.-6 ριμπ.), Αντετοκούνμπο (13π.-4 ριμπ. σε… συντηρητική χρήση για 20:52), Καλάθης (9π.-11 ασίστ), Τολιόπουλος (17π.-4/4 τρίποντα), Μήτογλου (11π.-6 ριμπ.) και Παπαγιάννης (6π.-10 ριμπ.).

Η ελληνική άμυνα “βραχυκύκλωσε” τους Σλοβένους και πληγώθηκε μόνο από τον Λούκα Ντόντσιτς (21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ αλλά και 10 λάθη) και τον Νέμπο (17 πο, 7 ριμπ και 1 ασιστ).

Απόψε το βράδυ θα μάθουμε τον αντίπαλό της γαλανόλευκης, από ζευγάρι Δομινικανή Δημοκρατία – Κροατία, με τη δεύτερη να φαντάζει φαβορί της αναμέτρησης.

Το ματς…

Η εκκίνηση της Εθνικής μπάσκετ ήταν εντυπωσιακή. Αντετοκούνμπο και Καλάθης σκόραραν και δημιούργησαν το 9-0 των 2,5 πρώτων λεπτών. Η Σλοβενία δεν έβαζε με τίποτα πόντο, βλέποντας μάλιστα τον Λούκα Ντόντσιτς να αστοχεί σε δυο βολές. Το σερί της Ελλάδας έφτασε μέχρι το 13-0, με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να παίζει πολύ καλή άμυνα και να παίρνει πόντους και από τον Παπαγιάννη. Το πρώτο καλάθι των φιλοξενούμενων (13-2) ήρθε μετά από 3:20′ αγώνα, από τον “αστέρα” των Μάβερικς.

Ντόντσιτς, Νίμπο και Χρόβατ ήταν οι παίκτες της Σλοβενίας που προσπάθησαν να “ξυπνήσουν” την Σλοβενία (μείωσε σε 22-14), την ώρα που ο Αντετκούνμπο βρέθηκε για λίγο στον πάγκο για να πάρει “ανάσες”. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να βρουν καλό ρυθμό, η Εθνική μπάσκετ πάτησε και πάλι.. γκάζι -μέσω της καλής της άμυνας- ο Μήτογλου μπήκε στην “εξίσωση” του σκοραρίσματος και ο Τολιόπουλος σκόραρε με μακρινό buzzer beater για το 32-14 της πρώτης περιόδου.

Η Εθνική συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Τολιόπουλο να αναλαμβάνει στο σκοράρισμα. Η Σλοβενία σημείωνε πόντους κυρίως με βολές. Ο Ντόντσιτς δεν μπόρεσε να πάρει… μπρος, δίνοντας ασίστ στον Νίμπο, ο οποίος ήταν το κυριώτερο πρόβλημα για την ομάδα του Σπανούλη. Η άμυνα όμως ήταν αυτή που έδινε τις λύσεις για την Εθνική μπάσκετ (μπλόκαρε τα ατού των φιλοξενούμενων). Η επίθεση είχε απλά βρει έναν ικανοποιητικό ρυθμό, με τη διαφορά να διατηρείται στους 20 πόντους. Στο φινάλε της δεύτερης περιόδου όμως η Σλοβενία κατάφερε να ρίξει τη διαφορά (με το 47-33 έκλεισε το πρώτο ημίχρονο).

Ο Γουόκαπ έδωσε στην Εθνική Ελλάδας -με τρία τρίποντα- το καλό ξεκίνημα που έψαχνε στην τρίτη περίοδο, την ώρα που η ομάδα πήγαινε καλά στα ριμπάουντ. Το εύκολο λέι απ του Νικ Καλάθη (58-36) έκανε τον Νίκολιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Λούκα Ντόντσιτς ήταν ο μοναδικός που έδειχνε σε εκείνο το σημείο να μη τα.. χάνει από την Σλοβενία.

Αν και είχε ένα κενό διάστημα στο σκοράρισμα -με απουσία του Αντετοκούνμπο- η Εθνική δεν το… πλήρωσε, με τους Παπαγιάννη, Μήτογλου και Τολιόπουλο να “εμφανίζονται” και πάλι. Ο Νίμπο απ’ την άλλη, έβρισκε τον τρόπο να φτάνει στο γαλανόλευκο καλάθι, μαζί με τον Ντόντσιτς (66-50 το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου.)

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης μπήκε με το… πόδι στο γκάζι στην τελευταία περίοδο, οι Γουόκαπ και Τολιόπουλος “στήριξαν” την προσπάθεια και η διαφορά ανέβηκε στους 23 πόντους (76-53). Το… τρένο της πρόκρισης για την Εθνική μπάσκετ δεν μπ[ορούσε να βγει από τις ράγες που είχε μπει.

Η έξοδος του Λούκα Ντόντσιτς από το παρκέ, 4,5 περίπου λεπτά πριν τη λήξη του ματς, ήταν… παραδοχή ήττας από την Σλοβενία! Απ’ την άλλη, ο Γιάννης Αντετκούνμπο αγωνίστηκε ελάχιστα στην περίοδο, ενώ ο Βασίλης Σπανούλης έβγαλε από το ματς -κατά σειρά- Καλάθη και Παπανικολάου.

Ο Έλληνας κόουτς πέρασε στο φινάλε του ματς τους Χαραλαμπόπουλο και Παναγιώτη Καλαϊτζάκη, με τους δυο παίκτες να σημειώνουν τους τελευταίους πόντους της Εθνικής για το πανηγυρικό 96-68.

Τα δεκάλεπτα: 32-14, 47-33, 66-50, 96-68

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Γουόκαπ 19 (4/6 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 9 (3/5 τρίποντα), Μωραΐτης, Τολιόπουλος 17 (2/2 δίποντα, 4/4 τρίποντα), Καλάθης 9 (4/5 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 11 ασίστ), Καλαϊτζάκης 5 (1), Παπαγιάννης 6 (10 ρριμπάουντ), Χαραλαμπόπουλος 2, Παπανικολάου 5 (1), Αντετοκούνμπο 13 (6/11 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μήτογλου 11 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ)

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Σέκουλιτς): Νίκολιτς, Πρέπελιτς 6 (2/8 σουτ), Μούριτς 2, Νίμπο 17 (8/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Χρόβατ 9 (2), Τσερκβένικ, Σκούκα 4, Ντίμετς 1, Ντράγκιτς 3 (1), Τσάντσαρ 2 (0/5 σουτ), Στέργκαρ 3, Ντόντσιτς 21 (2/5 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 2/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 10 λάθη)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 24/36 δίποντα, 14/34 τρίποντα, 6/10 βολές, 38 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 11 επιθετικά), 23 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη, 20 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Σλοβενίας: 13/23 δίποντα, 10/31 τρίποντα, 12/19 βολές, 25 ριμπαουντ (21 αμυντικά – 4 επιθετικά), 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 17 λάθη, 21 φάουλ