Κυριακή, 20 Οκτ.

Έμπολι – Νάπολι 0-1: Διπλό κορυφής με Κβαρατσκέλια

Μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας της Serie A έμεινε η Νάπολι, η οποία πανηγύρισε το τρίποντο στην έδρα της Έμπολι για την 8η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Το γκολ-πέναλτι του Κβαρατσκέλια (63′) επέτρεψε στην Νάπολι να φύγει νικήτρια (1-0) από το «Carlo Castellani» και την αναμέτρησή της με την Εμπόλι του Ντ’ Αβέρσα, που δημιούργησε μεγάλες δυσκολίες-ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο- στην πρωτοπόρο.

Ωστόσο οι μεγάλες ομάδες φαίνονται και από τις λεπτομέρειες. Σε μια μέρα που σίγουρα δεν ήταν αξιομνημόνευτη, με ένα μάλλον αβέβαιο παιχνίδι για 60 λεπτά, έφτασε στη Νάπολι το πέναλτι-για φάουλ στον Παλιτάνο- που μετέτρεψε σε γκολ ο Κβαρατσκέλια, πέναλτι που επιβεβαιώθηκε μετά από παρέμβαση του Var.

Στη συνέχεια η ομαδα του Αντόνιο Κόντε κατάφερε να υπερασπιστεί το προβάδισμά της χωρίς προβλήματα και οι 6.000 Ναπολιτάνοι που βρέθηκαν στο γήπεδο μπόρεσαν να πανηγυρίσουν μία ακόμα επιτυχία.