Site icon NewsIT

Ερυθρός Αστέρας – Παναθηναϊκός: Μάγκικη “πράσινη” απόδραση από το Βελιγράδι!

21.12.2017 | 22:05

Τι κι αν το κλίμα ήταν εχθρικό, τι κι αν ο Καλάθης δεν αγώνιστηκε, τι κι αν οι διαιτητές φόρτωσαν με φάουλ τον Παναθηναϊκό, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, πραγματοποιώντας μία μάγκικη εμφάνιση, απέδρασε με το διπλό (63-69) από το Βελιγράδι. Τρίτη σερί νίκη για το "τριφύλλι" στην Euroleague και ρεκόρ 10-4.

Δείτε το LIVE του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε όλες τις δυσκολίες του αγώνα στο Βελιγράδι, άντεξε στην πίεση του Ερυθρού Αστέρα και του κόσμου του και πανηγύρισε το τρίτο διπλό του στη φετινή Euroleague. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ “δάγκωσε” τους Σέρβους με την τρομερή άμυνα της στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Γκιστ να υπογράφει τη μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού.

Ο Αμερικανός φόργουορντ/σέντερ ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα. Μέτρησε 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 τάπες, με τον Μάρκους Ντένμον (16π.) τον ακολουθεί σε απόδοση. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Φελντέιν με 21 πόντους. Ο Παναθηναϊκός θα ολοκληρώσει τον πρώτο γύρο στη Euroleague στην έδρα της Βαλένθια.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε ιδανικό ξεκίνημα και με 3/3 τρίποντα προηγήθηκε με 7-13 στο 4′. Ωστόσο, ο Ερυθρός Αστέρας αντέδρασε, έτρεξε ένα σερί 8-0 και προηγήθηκε με 15-13. Περίοδος των σερί ήταν η πρώτη, με τους “πράσινους” να απαντούν με 7 αναπάντητους πόντους και να προηγούνται με 15-20 στο 10′.

Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Τζέιμς Φελντέιν, πήρε… φωτιά στη δεύτερη περίοδο, με τον Ερυθρό Αστέρα να παίρνει τον έλεγχο του αγώνα και να προηγείται με 27-25 στο 14′. Οι Σέρβοι προσπάθησαν να κρατήσουν το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, αλλά ο Ντένμον είχε διαφορετική άποψη. Με buzzer beater τρίποντο, ο Αμερικανός γκαρντ χάρισε το προβάδισμα στο “τριφύλλι” (38-41) στο φινάλε της δεύτερης περιόδου.

Στο δεύτερο ημίχρονο πρωταγωνίστησε η άμυνα του Παναθηναϊκού. Γκιστ, Σίνγκλετον κι Αντετοκούνμπο “σκέπασαν” το “πράσινο” καλάθι.  Το “τριφύλλι” κράτησε στους 4 πόντους τον Ερυθρό Αστέρα μέχρι το 26΄ και ξέφυγε με 13 πόντους (42-55), βάζοντας γερές βάσεις νίκης. Οι Σέρβοι εκμεταλλεύτηκαν κάποιες λάθος επιλογές της επίθεσης του Παναθηναϊκού και μείωσαν σε 49-58 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Η σερβική πίεση συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, με τον Παναθηναϊκό να αδυνατεί βρει τον διάδρομο προς το καλάθι του Ερυθρού Αστέρα. Το τρίποντο του Γκάμπριελ ξεκόλλησε τον Παναθηναϊκό στο 34΄(53-62). Ωστόσο, με τους “πράσινους” να έχουν πρόβλημα στην επίθεση, ο Ερυθρός Αστέρας βρέθηκε και πάλι σε απειλητική θέση, ενάμιση λεπτό πριν από το τη λήξη (63-66). Οι Σέρβοι, όμως, αστόχησαν σ’ όλα τα κρίσιμα σουτ, ο Γκιστ κατέβασε τον γενικό στον Ρότσεστι κι ο Παναθηναϊκός έφυγε με το διπλό από το Βελιγράδι.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 38-41, 49-58, 63-69.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Αλιμπίγεβιτς): Ντάνγκουμπιτς 4 (6 ριμπάουντ), Νταβίντοβατς, Λάζιτς 3 (1), Άντιτς 2, Ντόμπριτς 5 (1), Φελντέιν 21 (6/11 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 6/8 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 28:42), Γιάνκοβιτς 5 (1), Ρότσεστι 7 (1/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Λεσόρ 8 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κοψίματα), Ένις, Μπιέλιτσα 8.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρίβερς 3, Παππάς 1 (0/6 σουτ, 4 ασίστ), Ντένμον 16 (2), Γκιστ 16 (1), Βουγιούκας 3, Λεκαβίτσιους 6 (1), Γκάμπριελ 3 (1), Λοτζέσκι 7 (1 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αντετοκούνμπο 6 (5 ριμπάουντ), Μήτογλου.