Site icon NewsIT

Eurocup: Αυτοκτόνησε και πέταξε την ευκαιρία ο Αρης

03.02.2016 | 21:25

Ο Άρης πλέον εξαρτάται από τα αποτελέσματα της Αλμπα Βερολίνου... Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ηττήθηκε με 72-68, από τη Νεπτούνας στη Λιθουανία, αλλά δεν έχασε και τις ελπίδες της για πρόκριση.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης, έχανε με δέκα πόντους και με εξαιρετική άμυνα γύρισαν το ματς στο δεύτερο ημίχρονο φεύγοντας μπροστά με +7… Ωστόσο, η αντίπαλός τους ήταν πολύ δυνατή στο τελευταίο δεκάλεπτο και σε συνδυασμό με την πτώση του Αρη ήλθε η ήττα.

Οι “κίτρινοι” στο δραματικό φινάλε έχασαν σημαντική ευκαιρία να κάνουν το καθοριστικό βήμα για την πρόκρισή τους στους “16” του Eurocup.

Ο Αρης είχε από κοντά στο σκορ την αντίπαλό του ως και το ημίχρονο και με την καλή του άμυνα μπόρεσε και πήρε το προβάδισμα. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο 50-50 και έπειτα η ελληνική ομάδα έπαθε μπλακ άουτ.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 43-41, 50-50, 72-68
Νεπτούνας (Αντομάιτις): Γιούιν 18 (2), Σίκσνιους 3, Μαζέικα 16 (1), Μπάντερ 11 (3), Ζαβάκας 16 (1), Πλέστεντ 2, Γκραντ 2, Μπιρούτα, Μπουτκεβίτσιους 4.
Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 5 (1), Πελεκάνος, Τσούπκοβιτς 5 (1), Ουάιτ 14 (1), Ουότερς 16 (2), Δίπλαρος, Ζάρας 11 (2), Χάγκινς 10, Κοέν, Μούρτος 2, Σίμτσακ, ΜακΝιλ 5 (1).