Site icon NewsIT

Eurocup: “Μαύρη” επιστροφή! Πρεμιέρα με ένταση και ήττα για ΑΕΚ

14.10.2015 | 21:36

Η επάνοδος της ΑΕΚ στην... Ευρώπη δεν έγινε με το δεξί. Μετά από ένα ψυχοβγαλτικό ματς, το οποίο κρίθηκε στην παράταση η Ένωση ηττήθηκε από την Κράσνι Οκτιάμπρ με 96-94, στην πρεμιέρα της στο Eurocup. Συγκλονιστικός ο Μαυροκεφαλίδης - Ακυρώθηκε, σωστά, το καλάθι του Μιλόσεβιτς στο τέλος της παράτασης – Ένταση με τον παίκτη-πρόεδρο των φιλοξενούμενων

Η ΑΕΚ επέστρεψε στην Ευρώπη μετά από 7 χρόνια με ένα επικό παιχνίδι κόντρα στην Κράσνι Οκτιάμπρ, αλλά το τελείωμα του βρήκε την Ένωση ηττημένη με 96-94 στην παράταση.

Παρά τη συγκλονιστική προσπάθεια του Λουκά Μαυροκεφαλίδη που τελείωσε το ματς με 42 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 2 ασίστ και την τρομερή αντίδρασή της στα τελευταία λεπτά του αγώνα η ΑΕΚ λύγισε στην παράταση και η Κράσνι πήρε το “ροζ φύλλο” αγώνα στο ΟΑΚΑ, στην πρεμιέρα του Eurocup.

Στην τελευταία επίθεση της παράτασης και με την ένωση να είναι πίσω στο σκορ με δυο πόντους, ο Καλαμπόκης έκανε το σουτ εκτός ισορροπίας, αυτό δεν βρήκε το στεφάνι, αλλά ο Μιλόσεβιτς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και σκόραρε με το τέλος του χρόνου. Οι διαιτητές είδαν το instant replay, δεν μέτρησαν το καλάθι κι έτσι το παιχνίδι δεν πήγε σε δεύτερη παράταση.

Να αναφέρουμε πως κατά την 4η περίοδο -με 1’49’’ στο ρολόι- και το σκορ ανάμεσα σε ΑΕΚ και Κράσνι να είναι 77-77, υπήρξε διακοπή στο ΟΑΚΑ λόγω επεισοδίων!

Ο… διάλογος που άνοιξε ο πρόεδρος της Κράσνι και οι χειρονομίες του, εξόργισαν τους οπαδούς της ΑΕΚ που έριξαν μπουκάλια στον αγωνιστικό χώρο και προκάλεσαν μίνι διακοπή στο ματς! Μάλιστα, ο Κούπερ πήρε ένα από αυτά που έπεσαν στο παρκέ και το πέταξε πίσω στην εξέδρα, χωρίς να γίνει αντιληπτός από τους διαιτητές.

Ευτυχώς, όλα… ησύχασαν και το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά, με την Ένωση να το στέλνει στην παράταση (86-86 κανονικός αγώνας).

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 37-43, 60-68, 86-86. Παράταση: 94-96.

ΑΕΚ: Ανοσίκε 4, Παπαντωνίου 10 (2), Σάκοτα 3, Χέρστον 6 (1), Μιλόσεβιτς 4, Μαυροκεφαλίδης 42 (12/18 δ., 2/2 τρ., 12/15 β., 9ρ., 4κλ., 2ασ.), Κάρτερ 6, Καλαμπόκης 11 (1), Γουόρεν 8 (1)

ΚΡΑΣΝΙ: Τκατσένκο 2, Μίτσελ 39 (11/16δ., 3/10τρ., 8/10β., 8ρ., 1κλ., 1ασ.), Ματεϊούνας 4, Κούπερ 13 (3), Ζάιτσεφ 15 (1), Χάμιλτον 4 (1), Τζόνσον 10, Γκουΐν 9 (1).