Παρασκευή, 16 Αυγ.
34oC Αθήνα

Euroleague: Από την αυτοκτονία στη λύτρωση ο Παναθηναϊκός!

ΦΩΤΟ euroleague.net

Ο Παναθηναϊκός πήγε να αυτοκτονήσει στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού με την Νταρουσάφακα στην Τουρκία, ωστόσο ο Ουίλιαμς τον λύτρωσε και με πέντε σερί πόντους του στα τελευταία δευτερόλεπτα, οδήγησε το “τριφύλλι” στη νίκη-μίση πρόκριση με 86-84.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 81-77 κι ενώ απέμεναν 1:36 λεπτά για την κόρνα της λήξης. Ωστόσο, οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς εμφάνισαν τάσεις αυτοκτονίας, κάνοντας το ένα λάθος μετά το άλλο, με αποτέλεσμα οι Τούρκοι να τρέξουν σερί 7-0 και να προηγηθούν με 84-81.

Ο Έλιοτ Ουίλιαμς, όμως, δεν ήταν διατεθειμένος να φύγει με σκυμμένο το κεφάλι από την Τουρκία. Με τρίποντο έφερε το παιχνίδι στα ίσια (84-84) 26 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα, ενώ χάρισε τη νίκη στους “πράσινους” με 2/2 βολές στο φινάλε, αφού πρώτα οι παίκτες του “τριφυλλιού” έπαιξαν εξαιρετική άμυνα στην τελευταία επίθεση της Νταρουσάφακα.

Πλεον ο Παναθηναϊκός θέλει μία νίκη για να εξασφαλίσει την πρόκριση του στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας, την οποία μπορεί να πάρει στο επόμενο εντός έδρας παιχνίδι με την Τσεντεβίτα στο ΟΑΚΑ. Οι “πράσινοι” μπορούν και να προκριθούν στην επόμενη φάση χωρίς να χρειαστεί να κερδίσουν ξανά παιχνίδι, εάν η Εφές ηττηθεί είτε εντός έδρας από τη Μάλαγα, είτε εκτός έδρας από τη Φενέρμπαχτσε.

Τα δεκάλεπτα: 30-22, 42-40, 63-65, 84-86.
ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Μαχμούτι): Ουίλμπεκιν 13 (2), Γιαγκμούρ 3 (1), Ρέντινγκ 6, Ερντέν 18, Μαρκοϊσβίλι 12 (2), Αλντεμίρ, Γκόρντον 9, Αρσλάν, Σλότερ 3, Χαρανγκόντι 3 (1), Μπιέλιτσα 6, Πρέλντζιτς 11 (3).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Χέινς 5, Πάβλοβιτς, Φώτσης 3 (1), Ραντούλιτσα 21, Φελντέιν 12 (2), Διαμαντίδης 8 (2), Γκιστ 10, Καλάθης 1, Ουίλιαμς 19 (1), Χάντερ 7.