Παρασκευή, 16 Αυγ.
36oC Αθήνα

Euroleague: Νίκη με… καρδιοχτύπι για Παναθηναϊκό! Ιστορικός Διαμαντίδης

ΦΩΤΟ Newsports

Μετά από ένα ματς θρίλερ, ο.. κακός Παναθηναϊκός κινδύνεψε με ήττα από τη μαχητική Μάλαγα, αλλά τόσο η μεγάλη εμφάνιση του Διαμαντίδη, όσο και η τρίποντη «βόμβα» του Φελτέιν λίγο πριν τη λήξη του έδωσε τη νίκη με 68-66 μέσα στο ΟΑΚΑ- Συνεχίζει να γράφει ιστορία ο «3D»

Με τρίποντο του Τζέιμς Φελντέιν από ασίστ του Δημήτρη Διαμαντίδη, ο Παναθηναϊκός… έσπασε το ρόδι, στη φάση των «16» της Euroleague επικρατώντας με 68-66, για τη 2η αγωνιστική του 5ου ομίλου.

Το «τριφύλλι» είχε την πρωτοπορία στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά η Μάλαγα κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ και στην τελευταία περίοδο να κάνει την επίθεση της (κόστισε και το 4ο φάουλ του Καλάθη στο 3ο δεκάλεπτο). Οι Ισπανοί πέρασαν μπροστά και παραλίγο να πα΄ρουν το «ροζ φύλλο» αγώνα. Τόσο όμως ο αποφασισμένος Διαμαντίδης, όσο η άμυνα του Γκιστ στο τελευταίο λεπτό και η τρίποντη «βόμβα» του Φελτέιν πριν τη λήξη, έφεαν την πρώτη νίκη των «πρασίνων» στο top16.

Τρομερός ο Διαμαντίδης που σταμάτησε στους 17 πόντους, ενώ είχε και 7 ασίστ, σημαντική βοήθεια από τον Πάβλοβιτς (10π.). Να αναφέρουμε πως η αναμέτρηση αυτή ήταν.. ιστορική για τον “3D”. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού χρειαζόταν μόλις τέσσερις πόντους για να ξεπεράσει τον Τζέι Αρ Χόλντεν στον πίνακα των αρχισκόρερ στην ιστορία της Euroleague, στην πρώτη περίοδο κόντρα στην Μάλαγα σημείωσε έξι και άφησε πίσω του τον παλαίμαχο Αμερικανό, που έχει σταματήσει στους 2.388 πόντους!

Έτσι, λοιπόν, ο Διαμαντίδης ανέβηκε στην έβδομη θέση της σχετικής λίστας και πλέον κυνηγά τον έκτο Βούιτσιτς, ο οποίος έχει κρεμάσει την φανέλα του με 2.444. Υπενθυμίζεται φυσικά πως ο Διαμαντίδης είναι πρώτος στην ιστορία της διοργάνωσης σε ασίστ και κλεψίματα!

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 37-33, 58-55, 68-66

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 10 (2), Χαραλαμπόπουλος 2, Γιάνκοβιτς, Φώτσης 2, Ραντούλιτσα 6, Παππάς, Φελντέιν 7, Διαμαντίδης 17 (2), Γκιστ 7, Καλάθης 9, Παπαγιάννης 2, Κούζμιτς 6.

Μάλαγα (Πλάθα): Τζάκσον 8 (2), Ντίαθ 4, Χέντριξ 4, Τόμας 7, Ντίεθ 8, Σουάρεθ 3, Σμιθ 22 (3), Νέντοβιτς 2, Βάθκεθ 4, Νέλσον 4.

Παναθηναϊκός (στατιστικά): 68 πόντοι, 15/27δ-53%, 7/20τρ-35%, 17/26-65%, 34 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 13 λάθη, 18 ασίστ.

Μάλαγα (στατιστικά): 66 πόντοι, 17/34δ-50%, 7/21τρ-33%, 11/19β-57%, 32 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα, 12 λάθη, 13 ασίστ.