Παρασκευή, 9 Αυγ.
28oC Αθήνα

Γαλλία – Γερμανία 73-69: Τρομερή εμφάνιση από τους «τρικολόρ» που προκρίθηκαν στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων

Με ανατροπή από το -10, η Γαλλία πήρε το πρώτο «εισιτήριο» για τον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων στο μπάσκετ των ανδρών, όπου απέναντι στο νικητή του αποψινού δεύτερου ημιτελικού, ΗΠΑ-Σερβία, θα διεκδικήσει το τέταρτο μετάλλιο της, μετά τα αργυρά του 1948, του 2000 και του 2020.

Η Γαλλία κέρδισε την Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Γερμανία 73-69 σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, με τους «τρικολόρ» να διεκδικούν το χρυσό μετάλλιο, σε αντίθεση με τα «πάντσερ» τα οποία θα αναμετρηθούν με τον ηττημένο του ζευγαριού, ΗΠΑ-Σερβία για το χάλκινο.

Η Γερμανία κυριάρχησε στα πρώτα λεπτά του αγώνα, έλεγξε τον ρυθμό και στο 11΄ ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (+10, 18-28). Ωστόσο, οι Γάλλοι έβγαλαν αντίδραση άμεσα και ενεργοποιώντας την άμυνά τους έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με επιμέρους σκορ 15-8, γράφοντας στο τέλος του εικοσαλέπτου το ισόπαλο 33-33.

Στην τρίτη περίοδο οι Γερμανοί με ένα ξέσπασμά τους ανέκτησαν το προβάδισμα στο 27΄ (48-49), αλλά μέχρι εκεί…

Οι Κορντινιέ, Φουρνιέ βρήκαν ρυθμό από τα 6,75, ο Λεσόρ κυριάρχησε μέσα στην αντίπαλη ρακέτα και με επιμέρους σκορ 8-1 έκλεισαν την περίοδο στο +6 (56-50 στο 30΄).

Δίχως να χάσουν τη σύνδεση με το τρίποντο, οι «μπλε» εκτόξευσαν τη διαφορά στο +13 στο 33΄ (66-53) και έδειξαν αποφασισμένοι για μία άνετη πρόκριση. Ωστόσο, τα «πάντσερ» βρήκαν και πάλι τα μακρινά σουτ και άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά μέχρι το 70-68, που διαμόρφωσε ο Φραντς Βάγκνερ από τα 6,75, στα 39΄΄ για τη λήξη.

Στα 10΄΄ ο Ουεμπανιαμά κέρδισε φάουλ, αλλά δεν κατάφερε να ευστοχήσει και στις δύο βολές (1/2, 71-68), με τη Γερμανία να έχει ακόμη μία ευκαιρία για ισοφάριση. Οι Γάλλοι έκαναν γρήγορο φάουλ στον Σρέντερ, αλλά ο Γερμανός ΝΒΑερ… πέταξε την πρώτη στον κάδο των απορριμάτων (71-69), με τον Κορντινιέ να παίρνει σειρά στη γραμμή της… φιλανθρωπίας και να μη λαθεύει (73-69).

Ο Σρέντερ προσπάθησε να βρει το μακρινό σουτ, αλλά δεν βρήκε ποτέ στόχο…

Οι Γκέρσον Γιαμπουσέλε (17π.) και Αϊζάια Κορντινιέ (16π.) οδήγησαν την επίθεση της Γαλλίας, ενώ ο Βικτόρ Ουεμπανιαμά ακολούθησε με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 μπλοκ.

Ο σέντερ του Παναθηναϊκού, Ματίας Λεσόρ, έμεινε στο παρκέ για 17 λεπτά με απολογισμό 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ. Από τη Γερμανία ξεχώρισε ο συνήθης-ύποπτος, Ντένις Σρέντερ, με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 33-33, 56-50, 73-69

ΓΑΛΛΙΑ (Βενσάν Κολέ): Ντιλικινά 5 (1), Μπατούμ 9 (1), Αλμπισί, Γιαμπουσέλε 17, Κορντινιέ 16 (2), Φουρνιέ 5 (1), Ντε Κολό, Λεσόρ 10, Γκομπέρ, Ουεμπανιαμά 11 (1), Στραζέλ, Κουλιμπαλί.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Γκόρντον Χέρμπερτ): Μπόνγκα 7 (2), Ντα Σίλβα, Λο, Γκίφαϊ, Βάιλερ-Μπαμπ 5 (1), Φόγκτμαν 6, Φ. Βάγκνερ 10 (2), Τάις 8, Μ. Βάγκνερ 4, Σρέντερ 18 (3), Τίμαν 3, Ομπστ 8 (2).