Site icon NewsIT

Γαλλία – ΗΠΑ 87-98: «Μυθικός» Στεφ Κάρι χάρισε το χρυσό μετάλλιο του μπάσκετ των Ολυμπιακών Αγώνων 2024 στους Αμερικανούς

11.08.2024 | 00:19

Paris 2024 Olympics - Basketball - Men's Gold Medal Game - France vs United States - Bercy Arena, Paris, France - August 10, 2024. Stephen Curry of United States reacts during the gold medal game. REUTERS/Brian Snyder

Ούτε η “οικοδέσποινα” Γαλλία κατάφερε να σταματήσει τις ΗΠΑ των αστέρων και με τον Στεφ Κάρι να είναι καθοριστικός στο τέλος, η Team USA επικράτησε με 98-87 στον τελικό του μπάσκετ ανδρών και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024.

Η Γαλλία “πάλεψε” μέχρι τέλους το παιχνίδι κόντρα στις ΗΠΑ στον τελικό του μπάσκετ ανδρών στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024, αλλά ο Στεφ Κάρι με μία “μυθική” εμφάνιση και τέσσερα τρίποντα στα τελευταία λεπτά, οδήγησε τους Αμερικανούς στην κορυφή και την κατάκτηση ενός ακόμη χρυσού μεταλλίου.

Ο ηγέτης των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς είχε 24 πόντους με 8/13 τρίποντα συνολικά, με τους Ντουράντ και Μπούκερ να προσθέτουν από 15 πόντους και τον Λεμπρόν Τζέιμς να έχει 14 πόντους και 9 ασίστ. Γιαμπουσέλε και Γουενμπανιάμα “πάλεψαν” για τους Γάλλους, αλλά στο φινάλε “υποκλίθηκαν” στο μεγαλείο του Κάρι.

ΗΠΑ και Γαλλία ξεκίνησαν πολύ δυνατά το ματς και ο ρυθμός ήταν ξέφρενος στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο. Οι Γάλλοι είχαν τον Γουενμπανιάμα και τον Γιαμπουσέλε να ξεχωρίζουν στην επίθεση, ενώ για τους Αμερικανούς o Ντέβιν Μπούκερ και οι αιφνιδιασμοί έκαναν τη διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Κερ έκλεισε μάλιστα την περίοδο με το 20-15 υπέρ της, αφού οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, η Γαλλία προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ, με τον Γιαμπουσέλε να φθάνει τους 15 πόντους, αλλά οι ΗΠΑ είχαν πλουραλισμό στην επίθεση και βρίσκοντας πόντους και από τον πάγκο τους, έφθασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε πάντως στο +8 για την Team USA, με το σκορ στο 20′ να είναι 49-41 υπέρ των Αμερικανών.

Στο δεύτερο μέρος, οι ΗΠΑ κατάφεραν να ανοίξουν μάλιστα τη διαφορά, με τον Εμπίντ να δίνει σκορ από κοντά και τον Κάρι να παίρνει “φωτιά” από το τρίποντο. Οι Αμερικανοί βρέθηκαν ακόμη και στο +15, αλλά η Γαλλία δεν τα παράτησε και με τον Γουενμπανιάμα και τους Φουρνιέ και Ντε Κολό να βρίσκουν μεγάλα σουτ, “μάζεψαν” τη διαφορά στο -6, για το 72-66 στο 30′.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Γαλλία κατάφερε να φθάσει ακόμη και σε απόσταση βολής, στο -3, χάνοντας και σουτ ισοφάρισης, αλλά οι ΗΠΑ άντεξαν στην αντεπίθεση, με τον Στεφ Κάρι να βγαίνει… μπροστά. Με τέσσερα δικά του τρίποντα στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ο τέσσερις φορές πρωταθλητής του NBA “υπέγραψε” τη νίκη της Team USA με 98-87 και της χάρισε το χρυσό μετάλλιο στο μπάσκετ ανδρών των Ολυμπιακών Αγώνων 2024.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 41-49, 66-72, 87-98

Τα στατιστικά των παικτών

Γαλλία (Κολέ): Ντιλικινά, Μπατούμ 5 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αλμπισί, Γιαμπουσέλε 20 (5/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/10 βολές), Κορντινιέ (0/5 σουτ), Φουρνιέ 8 (2/8 τρίποντα), Ντε Κολό 12 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Λεσόρ 5, Γκομπέρ 2, Γουεμπανιαμά 26 (8/11 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Στράζελ 3 (1), Κουλιμπαλί 6

ΗΠΑ (Κερ): Κάρι 24 (8/12 τρίποντα, 5 ασίστ), Έντουαρντς 8 (2/3 τρίποντα), Τζέιμς 14 (5/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τέιτουμ 2, Εμπίντ 4 (4/4 βολές), Χόλιντεϊ 6 (2/4 τρίποντα), Αντεμπάγιο 2, Ντέιβις 8 (4/5 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Μπούκερ 15 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Γαλλία, με τη Σερβία να ανεβαίνει στο βάθρο με το χάλκινο μετάλλιο.