Πέμπτη, 29 Αυγ.
26oC Αθήνα

Η ΑΕΚ έβγαζε… φλόγες! “Ελιωσε” τη Σασάρι

ΦΩΤΟ actionimages.gr

Μια απίθανη ΑΕΚ διέλυσε τη Σάσαρι, στο ΟΑΚΑ. Η Ένωση έφτασε άνετα στο τελικό 78-58 στην 4η αγωνιστική του Basketaball Champions League της FIBA και στην τρίτη της νίκη.

Η ΑΕΚ ξέφυγε με +10 (12-2), στο 4΄ πέτυχε νταμπλ σκορ (14-7) και στη λήξη της πρώτης περιόδου ήταν στο +14 με 27-13.

Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν δυναμικοί σε άμυνα και επίθεση και στη δεύτερη περίοδο, στο τέλος της οποίας πήγαν στ’ αποδυτήρια με +21 (47-26).

Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά ήταν μη αναστρέψιμη και η ΑΕΚ έκανε πάρτι και έφτασε στο τελικό 78-58.

Τα δεκάλεπτα: 27-13, 47-26, 60-38, 78-58
ΑΕΚ: Ούκιτς 9 (1), Σάκοτα 6 (1), Βασιλειάδης 8 (2), Μιλόσεβιτς 5 (1), Ντίξον 9 (1), Λαρεντζάκης 2, Φάλκερ 2, Μαυροειδής 10, Σκουλίδας, Ουίλιαμς 15 (3), Τσαλμπούρης.
ΣΑΣΑΡΙ: Τζόνσον Όντομ 9 (1), Λέισι 4, Ντεβέκι, Σακέτι 5 (1), Λιντέκα 6, Σαβάνοβιτς 9, Κάρτερ, Στίπσεβιτς 3 (1), Ολασένι (1), Μονάλντι 5 (1).